Oligarkia si stabilizuese e regjimit hibrid në Shqipëri dhe roli i opozitës

Oligarkia si stabilizuese e regjimit hibrid në Shqipëri dhe roli i opozitës

Shqipëria nuk është as demokraci, as diktaturë—është një regjim hibrid, me tipare të përzjera demokratike dhe diktatoriale. Në renditjen e fundit të Indeksit të Demorkracisë të revistës The Economist, Shqipëria ka shkarë 7 vende nga viti i kaluar dhe është një nga vetëm dy vendet me regjim hibrid në rajon, krahas Bosnjes,...

Nga Vehap Kola 21 min më parë

Gjykata mbyll çështjen e privatizimit të OSHEE-së

Gjykata mbyll çështjen e privatizimit të OSHEE-së

Gjykata e Tiranës vendosi sot të mbyllë çështjen për privatizimin në vitin 2007 të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike (OSSHEE) me arsyetimin se nuk u gjetën “elementë të veprës penale”. OSSHEE...

Nga Exit News 2 orë më parë
Fatura €1 miliardë dëme prej tërmetit mund të jetë e fryrë nga qeveria

Fatura €1 miliardë dëme prej tërmetit mund të jetë e fryrë nga qeveria

Top-Channel raporton se shifra prej €1 miliardë e dëmeve të tërmetit të 26 nëntorit mund të jetë e fryrë nga qeveria si taktikë për të tërhequr më shumë para nga donacionet. Shifra, e konsideruar paraprake, u shpreh nga Kryeministri Edi Rama gjatë takimit me Kryeministrin italian Giuseppe Conte. Sipas Top-Channel, 1 miliardë euro është nxjerrë...

Nga Exit News 2 orë më parë

Vlerësimi mjedisor për Vjosën, një tjetër Copy-Paste

Vlerësimi mjedisor për Vjosën, një tjetër Copy-Paste

Firma këshilluese “Abkons”, e kontraktuar për hartimin e vleresimit mjedisor nga kompania turke “Ayen Alb”, kjo e fundit e kontraktuar vitin e shkuar nga qeveria për të ndërtuar hidrocentralin e madh të Kalivaçit në Vjosë, nuk ka kryer një studim të ri mjedisor dhe, madje, as një vlerësim origjinal të sajin. Vera Pollen, eksperte serbe...

Nga Artan Rama dje, 19:32
PD dërgon në SPAK koncesionin e checkup-it

PD dërgon në SPAK koncesionin e checkup-it

Partia Demokratike njoftoi sot se do të dërgojë për hetim në Strukturën e Posaçme Anti-Korrupsion (SPAK) koncesionin e shërbimit të kontrollit shëndetësor njohur ndryshe si...

4 orë më parë
Rama sulmon Haradinajn: Shpifës publik

Rama sulmon Haradinajn: Shpifës publik

Kryeministri Edi Rama e quan shpifës Kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj, në një deklaratë për Top Channel. Reagimi i Ramës vjen si përgjigje ndaj akuzave...

8 orë më parë
LVV sqaron dështimin e negociatave me LDK

LVV sqaron dështimin e negociatave me LDK

Boiken Abazi, përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosja në Tiranë, në një postim në Facebook ka dhënë argumentet e LVV-së pse ende nuk po arrihet marrëveshja e...

9 orë më parë