11% e vdekjeve në Britani të lidhura me Covid-19

Nga Exit News
11% e vdekjeve në Britani të lidhura me Covid-19

11 % e vdekje të regjistruara deri në tetor të 2020 në Britani janë të lidhura me kovidin. Numrat i publikoi Zyrës për Statistikat Kombëtare, raportoi të enjten The Guardian.

Në 10 muaj  vendi regjistroi 1,026.7 vdekje për 100,000 njerëz, shifra më të larta se dhjetëvjeçari 2009 dhe 2019.

Të dhënat tregojnë se, në shumicën dërrmuese të rasteve kur koronavirusi u përmend në certifikatën e vdekjes së një personi, Covid-19 ishte gjithashtu shkaku kryesor i vdekjes: 91.8% në Angli dhe 88.9% në Uells.

Në periudhën nga janari deri në fund të tetorit Covid-19 ishte shkaku kryesor i vdekjes në në Angli (50.012 vdekje) dhe 9.1% të Uellsit (2.629 vdekje), shkaku i tretë më i zakonshëm i vdekja në të dy vendet ishin Alzheimer dhe sëmundje të zemrës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>