Çfarë dijmë deri tani për koalicionin opozitar?

Nga Exit News
Çfarë dijmë deri tani për koalicionin opozitar?

Ditën e sotme, afati i fundit për regjistrimin e koalicioneve në KQZ, u zyrtarizuan edhe marrëveshjet e koalicionit të partive të vogla të opozitës me PD.

PR ishte e para nga partitë e vogla, e cila firmosi marrëveshjen për të qënë pjesë e koalicionit të PD-së.

“Kjo marrëveshje ka përmbledhur të gjitha marrëdhëniet, qëndrimet, që i shërbejnë fitores. Marrëveshja i jep autoritetin ligjor PD, si parti lider, që të përcjellë në KQZ raportet politike të çdo partie politike,”- tha kryetari Fatmir Mediu.

Marrëveshje të ngjashme u nënshkruan të mërkurën edhe me LZHK  e Dashamir Shehut,  PAA e Agron Dukws, PBDNJ e Vangjel Dules, FRD e Bamir Topit dhe PDIU e Shpëtim Idrizit.

Nuk është aleancë kundër PS, por kundër një njeriu të vetëm që tenton të kapë çdo pushtet që të jetë një sulltan”, u shpreh ky i fundit në një deklaratë për median.

Nga ana tjetër, PD dhe LSI mendohet se do të garojnë secila me listën e vetë në Tiranë, Durrës, Elbasan, Korçë, Fier, Lezhë, Shkodër, Berat dhe Vlorë.

Por, ato do të garojnë me një listë në qarkun e Dibrës, Kukësit dhe Gjirokastrës, ku kanë një numër më të vogël votuesish.

Marrëveshja, e siguruar nga “BalkanWeb, zbulon emrin e koalicionit,  “Partia Demokratike-Aleanca për Ndryshim”; shkronjat nistore të koalicionit “PD-AN” dhe siglën e koalicionit.

Marrëveshja saktëson se  partia udhëheqëse e koalicionit është Partia Demokratike e Shqipërisë.

LEXO  Agron Shehaj: Të rrisim investimet në teknologji që të zhvillojmë ekonominë

Ka vetëm një njeri përgjegjës për dështimin e Shqipërisë në 8 vitet e fundit dhe ky është Edi Rama,” – shkruhet në këtë marrëveshje.

Partitë aleate autorizojnë Bashën të paraqesë pranë KQZ-së listat shumëemërore të kandidatëve për deputet.

Ende nuk dihen numrat e deputetëve dhe vendi i tyre në listën shumëemërore. Sipas marrëveshjes së parë, do të ketë marrëveshje të tjera mes partive.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme