138,000 njerëz në Britaninë e Madhe u vaksinuan në një javë

Nga Exit News
138,000 njerëz në Britaninë e Madhe u vaksinuan në një javë

Thuajse 138,000 qytetarë të Britanisë së Madhe janë vaksinuar kundër Covid-19 nga nisja e procesit javën e shkuar.

Ministri Nadhim Zahawi i cili po mbikqyr programin e vaksinimit tha se shifrat tregojnë një nisje shumë të mirë.

Programi nisi më 8 dhjetor, kur 70 spitale nisën të vaksinojnë qytetarët mbi 80 vjeç, punonjësit e shtëpive të kujdesit dhe stafin shëndetësor.

Një javë më pas, 108,000 persona në Angli kanë marrë të parën nga dy dozat e vaksinës së Pfizer/BioNTech, ashtu si 18,000 persona në Skoci, 7,897 në Wales dhe 4,000 në Irlandën Veriore.

një shënim në rrjetin social Twitter, Zahawi njoftoi se në total janë vaksinuar 137,897.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>