Çështja Bechetti: Gjykata angleze ndalon ekstradimin

Çështja Bechetti: Gjykata angleze ndalon ekstradimin

Gjykata angleze ka pezulluar sot procedurën e ekstradimit të biznesmenit Francesco Bechetti dhe ortakut të tij Mauro De Renzis. Vendimi është marrë nga gjykatësja Nina Tempia e Gjykatës së Westminster në Londër, pas një dëgjese dy ditore.

Avokatët e Zotit Bechetti argumentuan para gjykatës se akuzat ndaj tij janë të motivuara politikisht dhe se procesi i ekstradimit të tij ka qenë abuziv dhe i manipuluar nga qeveria shqiptare.

Gjyqtarja Tempia ka rënë dakord me argumentat dhe provat e avokatëve, duke pranuar se qeveria shqiptare ka tentuar të manipulojë informacionin në lidhje me procesin dhe akuzat ndaj zotit Beketi. Për këtë arsye ajo ka hedhur poshtë kërkesën e qeverisë shqiptare për ekstradim dhe ka urdhëruar anullimin e të gjitha procedurave të ekstradimit.

Juristët e qeverisë shqiptare bënë të ditur se do ta apelojnë vendimin, për të cilën kanë afat 14 ditë.

Zoti Bechetti u shpreh i gëzuar me vendimin dhe mirënjohës ndaj gjykatës angleze për objektivitetin dhe profesionalizmin e trajtimit të çështjes së tij.

Ai pohoi se vendimi i gjyqtares dëshmoi qartë se proceset penale kundër tij në Shqipëri kanë qenë të motivuara politikisht.

Me këtë rast Zoti Beketi deklaroi se ai do të vazhdojë ndjekjen e të gjitha procedurave kundër qeverisë shqiptare për “dëmin e madh që i ka shkaktuar jo vetëm biznesit [të Zotit Beketi] por dhe qindra njerëzve dhe familjeve të tyre që kanë punuar në to.”

LEXO  Presidenti Meta thirrje emigrantëve shqiptarë të shmangin lëvizjet

Midis Zotit Beketi dhe qeverisë shqiptare por zhvillohen tre procese ndërkombëtare arbitrazhi për dëmet e shkaktuara ndaj bineseve dhe interesave ekonomike te bzinesmenit në Shqipëri. Shuma totale e dëmshpërblimit që ai kërkon nga qeveria është 1,5 miliardë euro.

Para disa muajsh, në një vendim paraprak, Gjykata e arbitrazhit ndërkombëtar e Bankës Botërore ICSID në Washington DC i kërkoi qeverisë shqiptare të pezullojë procedimin penal dhe urdhërin e arrestit dhe ekstradimit kundër Francesco Becchettit dhe Mauro de Renzis, deri në shqyrtimin e plotë të çështjes prej saj.

 

Artikuj të lidhur:

Francesco Becchetti është gjallë dhe do ta fitojë betejën kundër qeverisë

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>