Biden akuzon mediat sociale se ‘po vrasin njerëz’ me keqinformimin

Nga Exit News
Biden akuzon mediat sociale se ‘po vrasin njerëz’ me keqinformimin

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden i akuzoi platformat e mediave sociale si Facebook  se “po vrasin njerëz” me lejimin e postimeve keqinformuese në lidhje me vaksinat e koronavirusit, ndërsa vazhdoi të kritikonte kompaninë.

“Ata po vrasin njerëz. … Shikoni, e vetmja pandemi që kemi është midis të pavaksinuarve. Dhe ata po vrasin njerëz ”, u tha presidenti amerikan gazetarëve të premten në Shtëpinë e Bardhë, kur u pyet për keqinformimin dhe cili ishte mesazhi i tij për platformat e mediave sociale si Facebook.

Postime keqinformuese mbi Covid-19 u përhapën gjatë pandemisë në faqet e mediave sociale duke përfshirë Facebook, Twitter dhe YouTube. Studiuesit dhe ligjvënësit kanë akuzuar prej kohësh Facebook për dështimin në kontrollin e përmbajtjeve të dëmshme në platformat e saj.

Kompania ka prezantuar rregulla të reja kundër postimeve false në lidhje me Covid-19 dhe vaksinat, dhe tha se do t’i siguronte njerëzve informacion të besueshëm për këto tema.

“Ne nuk do të shpërqendrohemi nga akuzat të cilat nuk mbështeten në faktet,” tha zëdhënësi i Facebook Kevin McAlister të premten.

Fakti është që më shumë se 2 miliardë njerëz kanë parë informacione keqinformuese rreth Covid-19 dhe vaksinave në Facebook, që është më shumë se çdo vend tjetër në internet.

“Më shumë se 3.3 milion Amerikanë kanë përdorur gjithashtu aplikimin tonë për të gjetur se ku dhe si të marrin një vaksinë. Faktet tregojnë se Facebook po ndihmon në shpëtimin e jetës”, tha ai.

Twitter dhe YouTube nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Më herët të premten, sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki gjithashtu kritikoi Facebook.

“Padyshim, ka hapa që ata kanë ndërmarrë. Ata janë një kompani private”, tha Psaki për një konferencë në Shtëpinë e Bardhë.

“Ka hapa shtesë që ata mund të ndërmarrin. Është e qartë se ka edhe më shumë që mund të merren ”, shtoi ai.

Të enjten, ajo tha se administrata e Biden ishte në kontakt të rregullt me ​​Facebook dhe po identifikonte postime problematike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>