Pak orë përpara se dy negociatëorët evropianë të mbërrijnë në Tiranë, ambadasorët Lu, Vlahutin e Borchard kanë takuar kreun e Kuvendit Ilir Metën.

Takimi po zhvillohet pa praninë e mediave në ambientet e Kryesisë së Kuvendit dhe tema kryesore e takimit është zgjidhja e krizës politike në vend.

Në mesditë Zoti Meta do të takojë dhe negociatëorët evropianë David Mc Allistër e Knut Fleckenstein.