Presidenti Vuçiç nis detyrën me vizitë në Turqi

Presidenti Vuçiç nis detyrën me vizitë në Turqi Serbian Prime Minister Aleksandar Vucic gestures during an interview with the AFP in Belgrade on September 14, 2016. Vucic said he feared for Balkan stability and that a unique regional market would be a way to overcome a painful past. / AFP / Andrej ISAKOVIC (Photo credit should read ANDREJ ISAKOVIC/AFP/Getty Images)

Presidenti i sapo zgjedhur i Serbisë Aleksandar Vuçiç do të zhvillojë vizitën e tij të parë zyrtare në Turqi, për të marrë pjesë në Kongresin Botëror të Naftës. Presidenti Vuçiç do të takohet sot dhe me Presidentin turk Erdogan.

Kongresi, ceremonia e hapjes së të cilit është zhvilluar dje, mbledh së bashku 50 ministra, 500 drejtues kompanish dhe 6 mijë delegatë nga e gjithë bota.

Një takim tjetër me dy liderëve është parashikuar të ndodhë në vjeshtë, por kësaj radhë do të jetë Erdogan ai që do të vizitojë Serbinë. Në qendër të bisedimeve do të jetë bashkëpunimi ekonomik mes dy vendeve.

Lajme te ngjashme