Sa do të heshtë BE për "Reformën Administrative" të Ramës?

Nga Vincent W.J. van Gerven Oei
Sa do të heshtë BE për  "Reformën Administrative" të Ramës?

Vetëm dy javë më parë, Ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin pranoi për herë të parë publikisht “pesë prioritetet kyçe” që Shqipëria duhet të plotësojë për të hapur negociatat për anëtarësimin në BE, e nxitur nga një deklaratë e ngjashme e bërë përpara zgjedhjeve parlamentare nga Shtetet e Bashkuara dhe nga disa prej vendeve të BE.

Dje, Komisioneri për Zgjerim i BE-së Johannes Hahn deklaroi se aktualisht BE po zhvillon negociata vetëm me Serbinë dhe Malin e Zi, ndërsa vendet e tjera, përfshirë dhe Shqipëria, duhet të presin. Sot eurodeputeti McAllister, po ashtu një prej negociatorëve mes Ramës e Bashës, u shpreh se negociatat mes Shqipërisë dhe BE-së nuk do të fillojmë më herët se viti 2018, pavarëisht se menjëherë PS premtoi të kundërtën gjatë zgjedhjeve.

Në përgjithësi, legjitimiteti i qeverisë së re të Kryeministrit Rama është i ulët. Megjithëse fitoi një shumicë të lartë prej 74 mandatesh në kuvend, PS mezi arriti të fitonte pak më tepër vota krahasuar me votat e vitit 2013; PS fitoi 48 për qind të votës popullore në zgjedhje ku abstenimi I qytetarëve arriti nivele historike. Kështu në vend që të ecte në rrugën e institucioneve demokratike, Kryeministri Rama vendosi të kombinojë prioritetin e BE-së për “reformën administrative” me një përpjekje për të rivendosur legjitimitetin e tij drejtpërdrejti tek “njerëzit e thjeshtë”. E kështu lindi strategjia e tij post-zgjedhore “Bashkë-qeverisje direkte me njerëzit”.

Ashtu siç shkruante dhe Fatos Lubonja dje, “bashkë-qeverisja e drejtëpërdrejtë me njerëzit” është një sulm i burokracisë, institucioneve shtetërore dhe sundimit të ligjit në Shqipëri në shërbim të “pagabueshmërisë së udhëheqësit suprem”. Lubonja na tregon një gjenealogji të kësaj strategjie, duke e krahasuar atë me Revolucionin Kulturor në Kinën e Maois apo Revolucionin Kulturor dhe Ideologjik në Shqipërinë e Hoxhës:

“Është periudha kur [Enver Hoxha] mbajti fjalimin e famshëm ‘Kur flet klasa (punëtore) nuk flet burokratizmi’, që qe një goditje kundër Mehmet Shehut, kur hoqi edhe gradat e ushtarakëve dhe kur institucionet e shtetit, deri edhe ato të studimeve shkencore, u vunë nën një presion të madh të fletërrufeve që bënin njerëzit e popullit (gjoja nga poshtë, por të nxitur nga lart.)”

Si për ironi të fatit, Kryeministri Rama publikoi dje “fletërrufenë” e parë të qeverisjes së tij të drejtëpërdrejtë me popullin: një listë e zezë me rreth 100 zyrtarë publikë që “nuk janë sjellë mirë” ndaj qytetarëve. Ja pra në të vërtetë, kur njerëzit e thjeshtë flasin, burokracia hesht. Por edhe pse duket se është produkt i njerëzve të zakonshëm, fushata e Ramës kundër burokracisë e zyrtarëve është nxitur me të vërtetë nga lart.

Siç dhe Lubonja sqaron:

“Sigurisht, kush e ka marrë seriozisht se Edi Rama ka nevojë vërtet të dëgjojë ankesa e kritika të njerëzve të popullit që të përmirësojë punën e tij, gabohet. Po të kishte nevojë vërtet për të dëgjuar kritika, dhe t’i merrte ato seriozisht, ai do të vraponte tek Erion Veliaj, sapo të shihte qytetarët duke protestuar për parkun që u rrëmbeu fëmijëve pa pikë turpi një javë, pasi u rrëmbeu votën. Jo. Kjo qeverisje direkt me popullin duke anashkaluar institucionet është krejt tjetër gjë nga mirëqeverisja, është bash forma ekstreme e keqqeverisjes.”

Në vend që të tërhiqej pas akuzave dhe kritikave të opozitës dhe të njerëzve që u sulmuan nga kjo listë, Kryeministri Rama – me një stilt ë ngjashëm me atë të Trumpit, – e ashpërsoi tonin kundër “luleve mos më prekë”:

“Platforma online e Bashkëqeverisjes me njerëzit e zakonshëm PER SHQIPERINE QE DUAM, e cila do të hapet me fillimin e punës së qeverisë së re, do të jetë ferri i kujtdo që paguhet nga shteti dhe abuzon me njerëzit e zakonshëm, jo vetëm duke u futur duart në xhepa po qoftë edhe duke u sjellë pa etikë me ta. Dhe nuk do të jetë një ferr thashethemesh digjitale nga qytetarë digjitalë që nuk tregojnë identitetin e tyre, po do të jetë ferri i një koalicioni të madh kundër tepsixhinjve, harbutëve dhe parazitëve që paguhen nga taksat tona dhe pa pikën e turpit abuzojnë sa herë u del në shteg njeriu i zakonshëm me hallin e tij!”

Sa kohë do t’i duhet Bashkimit Europian të kuptojë se katër vitet e “tundjes” së karrotës së anëtarësimit në BE para hundës së Ramas – duke i thënë “bëj vetëm vettingun”, nismë kjo që tashmë u kthye në “krijojmë një Zonë Ekonomike Rajonale”, ka shkaktuar një “reformë të tillë administrative”?

 

Lajme te ngjashme