Gjermani, kapet 1 ton kokainë, arrestohen disa shqiptarë

Gjermani, kapet 1 ton kokainë, arrestohen disa shqiptarë

Një ton kokainë me vlerë rreth 400 milionë euro u sekuestrua dje nga policia gjermane në rajonin e Bavarisë.

Policia gjermane arrestoi 12 persona si anëtarë të bandës së narkotrafikut, ku shumica e tyre ishin shqiptarë.

Kokaina ishte trafikuar nga Amerika Latine drejt Gjermanisë, duke e fshehur në kuti bananesh, e njëjta metodë që u përdor dhe në rastin e 613 kilogramëve kokainë të kapura në Maminas.

Dyshohet se banda transportonte kokainë nga Amerika Latine drejt Gjermanisë e më pas e shiste atë në tregun evropian.

Deri më tani, policia gjermane ka bërë me dije se grupi ka trafikuar në total rreth 1,8 tonë kokainë me vlerë rreth 400 milionë euro.

Lajme te ngjashme