PE voton pro liberalizimit të vizave për Kosovën

PE voton pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Me 420 vota pro, Parlamenti Evropian votoi sot pro liberalizimit të vizave për Kosovën.

Raportuesja për Kosovën, Tanja Fajon përshëndeti votimin e PE-së:

“Qytetarët e Kosovës një hap më afër lëvizjes pa viza në Evropë. E lumtur që kam marrë dritën e gjelbër nga Parlamenti Evropian me një shumicë për negociatat me Këshillin Evropian për liberalizim vizash për Kosovën. Përballja vazhdon me qeveritë e Bashkimit Evropian, dhe nuk do të ndalem deri ta arrijmë.”

Ky votim shërben për të konfirmuar mandatin për fillimin e bisedimeve me shtetet anëtare të BE-së. Këto bisedime që do të nisin më 17 shtator, do të udhëhiqen nga Zonja Fajon.

Pas bisedimeve në nivel teknik, do të nevojitet dhe votimi i Këshillit të Ministrave për të miratuar marrëveshja e plotë të liberalizimit të vizave. Të gjitha procedurat e nevojshme nëpër institucionet e BE-së do të zgjasin të paktën 6 muaj, megjithëse zhvillimi i zgjedhjeve të reja për institucionet e BE-së. parashikuar për në muajt e parë të 2019-ës mund ta zvarrisë më shumë procesin.

Votimi i PE-së u përshëndet dhe nga kryeministri Haradinaj:

“Urime qytetarë të Kosovës! Së shpejti do të lëvizni lirshëm në Europë. Falënderues ndaj të gjithë deputetëve dhe grupeve parlamentare, të të gjitha partive e shteteve anëtare, që në Parlamentin Europian e mbështetën të drejtën tonë për lëvizje të lirë.”

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme