TELEKOM një hap larg blerjes nga biznesmeni bullgar, i dyshuar për lidhje kriminale

Nga Alice Elizabeth Taylor
TELEKOM një hap larg blerjes nga biznesmeni bullgar, i dyshuar për lidhje kriminale

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) dha dy ditë më parë miratimin paraprak për shitjen e 99.75 për qind të aksioneve të kompanisë së dytë celulare në vend Telekom Albania tek kompani bullgare Albania Telecom Invest.

Kontrata e shitjes mes dy kompanive është ende subjekt i miratimit nga Autoriteti i Konkurrencës (AK).

Deri më tani,  Telekom Albania ka qenë në pronësi të grupit grek OTE. Në janar 2019, OTE njoftoi shitjen e aksioneve tek kompania bullgare për 50 milionë euro.

“Albania Telecom Invest AD është në pronësi të bullgarit Spas Roussev, aksioner i kompanisë bullgare të telekomunikacionit Vivacom dhe investitorit shqiptaro-bullgar Elvin Guri,” njoftoi në janar OTE.

Që prej vitit 2015, Spas Roussev është dhe aksioneri kryesor i Vivacom, kompania kryesore e telekomunikacionit në Bullgari. Ai dyshohet për lidhje me mafian bullgare, rrjetet kriminale dhe i dyshuar kryesor për manipulimin e një ankandi në Mbretërinë e Bashkuar.

Një sipërmarrës tjetër rus, Dmitir Kosarev e ka denoncuar blerjen e aksioneveVivacom nga Roussev si të paligjshme. Kosarev pretendon se duhet të jetë aksioneri kryesor i Vivacom pasi i ka blerë aksionet nga ish-pronari, sipërmarrësi tashmë në arrati Tsvetan Vassilev. Sipas Kosarev, Roussev i ka përfituar aksionet përmes një skeme mashtrimi.

Biznesmeni Roussev konsiderohet të jetë një nga njerëzit më të pasur në Bullgari, të cilët e vunë pasurinë pas rënies së komunizmit. Ai u bë këshilltar i presidentit të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike, Zhelio Zhelev në vitin 1991. Sot Roussev njihet si një prej oligarkëve më të mëdhenj në Bullgari.

Ai dyshohet për lidhje me disa prej figurave më të famshme të krimit të organizuar bullgar.

Në prill 2003, në media u bë publike një foto ku duket Roussev në jahtin e tij, nën shoqërinë e Petrov, një sipërmarrësi të dënuar për pastrimin e 26 milionë eurove, ministri i atëhershëm i financave Sevlievsky, ministri i atëhershëm i energjisë Minçev dhe ministri i transportit Plamen Petrov, ish- pronari i Vivacom.

Në vitin 2012, Spas Roussev thuhet se bleu hotel Radisson Sofje, një prej markave ndërkombëtare të hotele luksoze në botë, me një kredi nga Banka Unicredit. Sipas shkrimeve në median bullgare, ka dyshime të forta që Roussev e mori kredinë përmes dhënies së një rryshfeti të majmë komitetit të kredisë të bankës.

Djali i tij, Evgeni Roussev u emërua CEO i hotelit. Sipas një portali, Evgeni është dënuar për krime të shumta të vogla, siç janë dhënia e makinës nën efektin e alkoolit dhe konsumimi i drogës në publik. Pretendohet po ashtu se ai ishte një “mashtrues i përfshirë në skema të shumta mashtrimi dhe krimi të organizuara”.

Siç një media bullgare shkruan, Spas Roussev ka thënë “Unë mund të marr çdo politikan në Bullgari në telefon”.

Marrëveshja për kalimin e Telekom Albania në pronësi të rusit Roussev pritet të konfirmohet në javët e ardhshme.

3 komente

 1. Mrs Roxana 3 Qershor, 2019 në 2:14 am

  Lajm i mirë!
  Unë jam rumun dhe emri im është Roxana Marcovei. Nëna ime tha se po kalonte nëpër internet dhe erdhi te publikimi i znj. MARIA ALEXANDER, duke thënë se objekti i kredisë i dha një hua publikut të gjerë me një normë interesi shumë të ulët prej 2%. ju mund ta kontaktoni atë në ([email protected])

  Kështu i thashë mikut tim për pamjen e kredisë nga Znj. Maria Aleksandër dhe thashë se nuk duhet t’i them asaj se nuk kam huazuar nga Maria Aleksandër, por unë kam marrë hua një shumë të vogël për të kontrolluar nëse kompania e saj është një kompani legit.

  Kështu që kam vepruar në këshillën e saj dhe kam kontaktuar zonjën Maria Alexander me e-mail: [[email protected]
  ] e cila u dërgua nga nëna ime dhe kërkova një hua prej 35,000 euro. Zonja Maria Alexander u përgjigj dhe më dërgoi të gjitha termat dhe kushtet e kompanisë që kam lexuar dhe pranuar kushtet. Pas miratimit të kërkesës për kredi, kam marrë nga banka ime një njoftim që shuma prej 15,000 eurosh është kredituar në llogarinë time bankare nga Znj. Maria Alexander

  Isha shumë i lumtur dhe ndjeva lajmin tuaj të mirë me nënën time dhe mikun tim që më këshilloi të vazhdoja. dhe kompletoi shlyerjen e huasë më 11 shkurt 2019 dhe kërkoi edhe 30.000 euro të tjera që unë gjithashtu mora në llogarinë time bankare pas procedurave.
  Kështu që unë dua ta shfrytëzoj këtë mundësi për t’i treguar kujtdo që kërkon një kreditues privat të internetit i cili me siguri do t’i drejtohet zonjës Maria Alexander

  me e-mail: {[email protected]}
  Ose Whatsapp: +1 651-243-8090

  Ju mund të më kontaktoni nëse keni nevojë për ndihmë ose dëshironi të bëni pyetje rreth asaj se si kam marrë një hua.
  Këtu është e-mail im: [[email protected]]
  Bekoni të gjithë ju

 2. FRED MORE 5 Korrik, 2019 në 12:43 pm

  Merrni kredinë tani brenda 48 orëve

  Diten e mire

  A dëshironi të jeni sipërmarrës, të filloni një projekt ose të blini një apartament ose të jeni në një rregullim financiar, ndihma juaj vjen tani, a keni humbur ëndrrën tuaj, duke u përpjekur të jeni gati, mos lejoni ëndrrat tuaja të vdesin, kontaktoni z. Fred më shumë, për një kredi të shpejtë dhe të besueshme.

  Ne ofrojmë këtë lloj kredie më poshtë:

  1 kredi biznesi

  komercial
  hua 3 apartament

  kredi 4. auto

  kredi 5. kredi auto, etj

  Ne ofrojmë kredi për klientët seriozë dhe të sinqertë të cilët janë të gatshëm të bashkëpunojnë me ne me një normë interesi prej 3%, duke filluar nga 100,000.00 deri 500,000,000,000.00.

  Na kontaktoni shpejt përmes e-mailit tonë ([email protected])

  ([email protected])

  Numri i telefonit: +919654763221

  nënshkruar

  drejtor

  Z. Fred më shumë

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme