Rama firmos për zonë të përbashkët me Serbinë—askush nuk di se çfarë është

Rama firmos për zonë të përbashkët me Serbinë—askush nuk di se çfarë është Rama, Vuçiç e Zaev në takimin e parë për minishengenin.

Kryeministri Rama firmosi me Presidentin serb Vuçiç dhe Kryeministrin maqedonas Zaev një “marrëveshje mirëkuptimi” për krijimin e një zone për lëvizjen e lirë të mallrave dhe njerëzve midis tri vendeve. Qeveria shqiptare nuk ka dhënë asnjë informacion për marrëveshjen e sotme në Serbi.

Exit kontaktoi disa deputetë të Kuvendit dhe të gjithë thanë se vetëm kishin dëgjuar nga mediat se Rama do ta nënshkruante atë. Ata thanë se qeveria nuk i kishte informuar për përmbajtjen. Një deputet tha se marrëveshja do të përmirësonte tregtinë dhe lëvizjen e lirë të njerëzve midis tre vendeve.

Plani në fjalë është një ide e para disa viteve e Vuçiçit. Më herët, kur e paraqiti publikisht atë në vitin 2017, Vuçiçi e quajti si nismë për krijimin e një “Jugosllavie plus Shqipëri”, pastaj “Shengeni Ballkanik” dhe tani e quan “mini-Shengeni”. Sipas tij, ky plan do të fuqizonte ekonomitë e këtyre vendeve përmes lëvizjes së lirë të mallrave dhe njerëzve.

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë pjesë e marrëveshjes CEFTA (Marrëveshja e Tregtisë së Lirë e Europës Qendrore), ku bëjnë pjesë edhe Kosova, Mali i Zi, Bosnja dhe Moldavia. CEFTA synon pikërisht lehtësimin e lëvizjes së mallrave dhe tregtinë e lirë midis këtyre vendeve, derisa ata të anëtarësohen në BE.

Është e paqartë se çfarë do të sjellë më tepër se CEFTA marrëveshja e propozuar nga Vuçiçi.

Ideja e zonës Shengen në BE, emrin e së cilës mban në mënyrë joformale plani i Vuçiçit, ka të bëjë me lëvizjen e e lirë, pa viza, të njerëzve. Ndërkohë, qytetarët e Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut lëvizin prej vitesh pa viza midis të tre vendeve. Në këtë kuptim, është e paqartë se si do të përmirësohet më tepër lëvizja e lirë e njerëzve pas marrëveshjes Vuçiç-Rama-Zaev.

Nënshkrimi nga Rama vjen në një kohë kur Kosova pret një qeveri të re të opozitës së mëparshme, e cila ka kundërshtuar shumë aspekte të marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Koalicioni LVV-LDK pritet të ketë një qasje të ndryshme ndaj këtyre marrëdhënieve.

Mbetet e paqartë çfarë ndikimi parashikon Rama se do të ketë kjo marrëveshje te Kosova, kur Serbia nuk e njeh atë, lobon për dobësimin e saj, dialogu mes tyre ka ngrirë, Kosova ka vendosur tarifë 100 përqind mbi mallrat serbe dhe Vuçiç-Rama-Zaev nuk e kanë përfshirë atë në marrëveshjen e sotme.

Nuk dihet as nëse Rama është konsultuar me koalicionin e pritshëm qeverisës LVV-LDK përpara se të nënshkruajë.

Më herët Vuçiç ka thënë se është entuziast për realizimin e projektit të tij, pasi ka rënë personalisht dakord për të me kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Megjithatë, motivi, përmbajtja dhe rezultatet e pritshme nga kjo marrëveshje janë krejtësisht të panjohura për pubikun shqiptar.

5 komente

  1. hannah 10 Tetor, 2019 në 12:01 pm

    Shkembim mallrash? Cdo eksportoje Shqiperia valle me politika ekonomike te koncesioneve dhe qe nuk prodhon asgje!!!!!!

  2. liu 10 Tetor, 2019 në 2:29 pm

    se mos e di ky bastardi . e kan kap per xverku dhe e kan cu te firmosi se ky ska byth me bo politike te modhe

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme