Joacquin Phoenix, Brad Pitt dhe Renee Zellweger triumfues në Golden Globes

Nga Redaksia
Joacquin Phoenix, Brad Pitt dhe Renee Zellweger triumfues në Golden Globes Mandatory Credit: Photo by Broadimage/Shutterstock (2029237y) Golden Globe Statue 70th Annual Golden Globe Awards Nominations, Los Angeles, America - 13 Dec 2012

Joacquin Phoenix, Brad Pitt dhe Renee Zellweger triumfuan në ndarjen e çmimeve Golden Globes që u mbajt ditën e djeshme.

Joacquin Phoenix, i cili luan rolin kryesor në filmin Joker, u shpall aktori më i mirë në një dramë. Filmi Joker u nderua me disa çmime të tjera si muzika më e mirë dhe kompozimi më i mirë nga kompozitorja islandeze Hildur Guðnadóttir.

Brad Pitt  u shpall aktori më i mirë mbështetës, në filmin Once Upon a Time in Hollywood. Gjithashtu ky film u nderua me çmimin  e skenarit më të mirë nga regjisori Quentin Tarantino.

Aktorja Renee Zellweger u shpall aktorja më e mirë, me performancën e saj në filmin Judy, ndërkohë seriali më i mirë u shpall Chernobyl.

Më poshtë Exit sjell listën e plotë të fituesve.

 1. Aktori më i mirë, Dramë
  Joaquin Phoenix, Joker
 2. Aktorja më e mirë, Dramë
  Renee Zellweger, Judy
 3. Seriali më i mirë dramatik
  Succession
 4. Seriali më i mirë
  Chernobyl
 5. Seriali më i mirë televiziv – muzikor ose komedi
  Fleabag
 6. Filmi më i mirë dramatik
  1917
 7. Filmi më i mirë muzikor-komedi
  Once Upon A Time In Hollywood
 8. Aktori më i mirë mbështetës
  Brad Pitt, Once Upon A Time In Hollywood
 9. Aktorja më e mirë mbështetëse
  Laura Dern, Marriage Story
 10. Aktorja më e mirë për muzikal-komedi
  Awkwafina, The Farewell
 11. Aktori më i mirë për muzikal-komedi
  Taron Egerton, Rocketman
 12. Performanca më e mirë nga një aktor në një seri televizive – Drama
  Brian Cox
 13. Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Drama
  Olivia Colman
 14. Muzika më e mirë në film
  Hildur Guðnadóttir, Joker
 15. Aktori më i mirë për filmat me seri të limituar
  Russell Crowe
 16. Regjisori më i mirë
  Sam Mendes, 1917
 17. Filmi më i mirë i huaj
  Parasite
 18. Skenari më i mirë
  Quentin Tarantino, Once Upon a Time in Hollywood
 19. Kënga më e mirë origjinale
  “(I’m Gonna) Love Me Again”, Rocketman
 20. Kompozimi më i mirë
  Hildur Guðnadóttir, Joker

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme