Rama: Meta po krijon krizë për të shpëtuar nga drejtësia

Nga Exit News
Rama: Meta po krijon krizë për të shpëtuar nga drejtësia Foto ilustruese, Kryeministri Rama.

Kryeministrit Edi Rama tha sot se Presidenti Meta po përpiqet të krijojë krizë për tu mbrojtur nga drejtësia e re.

Në disa postime në Twitter, Zoti Rama u shpreh se të gjitha veprimet e presidentit, si dekrete, protesta, bojkote bëhen për shkak të frikës ndaj drejtësisë:

“Sa nisi terapia intensive e Reformës në Drejtësi nisi dhe reaksioni me temperatura të larta në organizmin e shtetit të sëmurë prej kancerit të korrupsionit! Përpëlitjet e ethshme me bojkote, molotovë, dekrete janë thjesht pasoja të intensitetit të terapisë mbi kancerin”.

Për herë të parë në historinë e zgjerimit të BE-së, tha Kryeministri, ‘një vend kandidat ka Brukselin PRO dhe Presidentin e vet KUNDËR vendit e KUNDËR vetë Brukselit’.

Reagimi i Kryeministrit vjen pas letërs së Presidentit Meta drejtuar Komisionerit për Zgjerim Oliver Varhelyi.

Në letrën e tij Presidenti rendit shkeljet kushtetuese të kryera nga qeveria Rama për emërimet në Gjykatën Kushtetuese dhe në institucionet e reja të drejtësisë.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme