Maqedoni, udhëheq partia e Gruevskit, partitë shqiptare humbasin mandate

Maqedoni, udhëheq partia e Gruevskit, partitë shqiptare humbasin mandate

Në Maqedoni, partia VMRO e  Nikola Gruevskit kryeson deri më tani me 38,96 për qind të votave nga 98 për qind e kutive numëruar në total. Deri më tani VRMO ka siguruar 51 vende në parlament nga 120 në total.

Në vend të dytë renditet partia LSDM e Zoran Zaev me 36,65 për qind, 49 vende në parlament.

Ndëkohë partitë shqiptare kanë marrë në total 20 vende në parlament,  respektivisht 10 deputetetë BDI, 5 deputetë Lëvizja Besa, 3 deputetë Aleanca për Shqiptarët dhe PDSH 2 deputetë. Në krahasim me zgjedhjet e kaluara partitë shqiptare kanë humbur 7 deputetë.

Të dy liderët e partive VRMO e LSDM kanë shpallur fitoret e kampeve të tyre.

Nikola Gruevski, në një konferencë për shtyp, i quajti zgjedhjet “demokratike, ku qytetarët votuan dhe thanë mendimin e tyre.

I falenderoj posacërisht votuesit e VMRO-së sepse nga rezultatet e deritanishem udhëheq bindshëm ndaj LSDM-së. Kjo është fitorja e dhjetë me radhë dhe për të dhjetën herë me radhë u dënua LSDM.

Duke folup për votën e qytetarëve shqiptar, Nikola Gruevski deklaroi:

Në këto zgjedhje LSDM pati mbështetje të fuqishme nga elektorati shqiptar, por në ditët në vijim do t’i analizojmë këto numra.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>