Sulmet në Turqi, arrestohen 37 anëtarë të opozitës

Sulmet në Turqi, arrestohen 37 anëtarë të opozitës

Policia turke ka arrestuar, dy ditët e fundit, të paktën 37 anëtarë të Partisë opozitare Demokratike Popullore (HDP), të cilët akuzohen për sulmin me bomba të 10 dhjetorit.

Njëzet persona u arrestuan në Stamboll, mes tyre dhe drejtuesit lokalë të HDP-së, ndërsa 17 të tjerë në Ankara.

Për sulmin e së shtunës në mbrëmje ku mbetëm të vrarë 29 persona dhe u plagosën 166 të tjerë, asnjë oranizatë terroriste nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin. Ministri i Punëve të Brendshme Suleyman Soylu e quajti sulmin një “komplot mizor”.

Qeveria dhe policia turke kanë akuzuar si autorë të sulmit partinë opozitare HDP në bashkëpunim me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK). Kjo e fundit cilësohet nga qeveria turke si organizatë terroriste.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>