216 000 fëmijë të abuzuar nga klerikët francezë

Nga Exit News
216 000 fëmijë të abuzuar nga klerikët francezë

Një hetim mbi abuzimin seksual në Kishën Katolike Franceze ka gjetur se rreth 216,000 fëmijë u abuzuan nga kleri që nga viti 1950, tha të martën Jean-March Sauvé, kreu i komisionit që përpiloi raportin.

Abuzimi ishte sistemik, tha Sauvé në një prezantim publik të raportit në internet, sipas France 24.

Kisha jo vetëm që nuk mori masat e nevojshme për të parandaluar abuzimin, por gjithashtu bëri një sy qorr, duke mos raportuar abuzimin dhe nganjëherë duke i vënë fëmijët me vetëdije në kontakt me grabitqarët, tha ai.

Komisioni u krijua nga peshkopët katolikë në Francë në fund të vitit 2018 për të hedhur dritë mbi abuzimet dhe për të rikthyer besimin e publikut në Kishë në një kohë të uljes se numrit të kongregacioneve. Ajo ka punuar në mënyrë të pavarur nga Kisha.

Sauvé tha se problemi ishte akoma atje. Ai shtoi se Kisha kishte treguar deri në vitet 2000 indiferencë të plotë ndaj viktimave dhe se ajo filloi të ndryshonte vërtet qëndrimin e saj në 2015-2016.

Sauvé tha se vetë komisioni kishte identifikuar rreth 2,700 viktima, por se një studim i gjerë nga grupet kërkimore dhe sondazhe kishte vlerësuar rreth 216,000 viktima. Numri mund të shkojë më tej në 330,000 kur përfshihet abuzimi nga anëtarët laikë.

“Ju jeni një turp për njerëzimin tonë,” tha François Devaux, i cili krijoi shoqatën e viktimave La Parole Libérée, para përfaqësuesve të kishës në prezantimin publik të raportit, para se Sauvé të merrte fjalën.

LEXO  Kurti uron kreun e ri të LDK, Abdixhikun, dhe shprehet i gatshëm për bashkëpunim

“Në këtë ferr ka pasur krime të neveritshme masive … por ka pasur edhe më keq, tradhti ndaj besimit, tradhti ndaj moralit, tradhti ndaj fëmijëve,” tha Devaux, duke akuzuar gjithashtu Kishën për frikacake.

Raporti, në gati 2,500 faqe, zbuloi se “shumica dërrmuese” e viktimave ishin djem para-adoleshentë nga një larmi e gjerë e prejardhjeve shoqërore.

“Kisha Katolike është, pas rrethit të familjes dhe miqve, mjedisi që ka përhapjen më të lartë të dhunës seksuale,” thuhet në raport.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>