3 milionë të infektuar me Covid-19 në botë – gjysma në SHBA, Itali, Spanjë e Francë

Nga Exit News
3 milionë të infektuar me Covid-19 në botë – gjysma në SHBA, Itali, Spanjë e Francë

Numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në botë i kaloi të hënën 3 milionë vetë.

U deshtën vetëm 12 ditë që infeksioni të prekte edhe 1 milionë njerëz të tjerë. Më 15 prill bilanci botëror numëronte 2 milionë të infektuar dhe 128 mijë të vdekur, tashmë bilanci është rënduar me rreth 70 mijë viktima të tjera.

Pesë muaj pasi u konstatua në Wuhan të Kinës, infeksioni i kthyer tashmë në pandemi, ka vrarë mbi 200 mijë persona.

Mbi 900 mijë persona janë riaftësuar – ose ndryshe 30 për qind e të infektuarve – ndërsa vdekshmëria ka shkuar në 6.8 për qind të rasteve.

Por duhet thënë se vdekshmëria është e luhatshme në varësi të pasjes ose jo të një sistemi të zhvilluar shëndetësor dhe moshës mesatare të popullsisë.

Në shtete të ndryshme si Italia (13.5), Britania e Madhe (13.5), Franca (11.9) dhe Spanja i kalon 10 për qindshin.

Kina, vendi nga ku buroi virusi, prej rreth 6 javësh nuk raporton rritje të të infektuarve – rastet sporadike lidhen me të kthyerit nga jashtë shtetit.

Vdekshmëria nga Covid-19 në Kinë mbetet 5.6 për qind – 4 600 të vdekur nga mbi 82 mijë të infektuar.

Në rang botëror Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë numrin më të lartë të të infektuarve dhe të vdekurve – mbi 972 mijë të infektuar dhe mbi 55 mijë viktima.

Italia është shteti i dytë në botë me mbi 26 mijë viktima, ndërsa 3 shtete të tjera të Evropës, Britania, Franca dhe Spanja kanë mbi 20 mijë viktima secila.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>