300 mjekë e infermierë të rinj për të luftuar Covid-19

Nga Exit News
300 mjekë e infermierë të rinj për të luftuar Covid-19

300 persona, staf mjekësor, do t’i shtohen sistemit shëndetësor si pjesë e spitaleve Covid dhe spitaleve të tjera ku ka mungesë stafi.

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu njoftoi se ata do të jenë mjekë, teknikë apo infermierë që i janë përgjigjur thirrjes së qeverisë, veçanërisht për luftën ndaj Covid-19.

Gjatë një takimi me epidemiologët, Manastirliu tha se në vjeshtë dhe në dimër pritet të ketë shtim të rasteve të të infektuarve me Covid-19, ndaj shtimi i kapaciteteve njerëzore në spitalet Covid është shumë i rëndësishëm:

“Ne po përgatitemi për vjeshtë-dimrin, që sigurisht do të jetë i vështirë, por po përgatitemi të fuqizojmë asetet sa i përket burimeve njerëzore, epidemiologët, punonjësit në shërbimet e njësive vendore të Kujdesit Shëndetësor jo vetëm në Tiranë, ku janë dyfishuar ekipet por edhe në të gjithë qarqet.”

 

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>