44 % e popullsisë së Shqipërisë ka emigruar në BE, për vitet 2008 deri në 2018

Nga Exit News
44 % e popullsisë së Shqipërisë ka emigruar në BE, për vitet 2008 deri në 2018

Shqipëria është vendi me numrin më të lartë të emigrantëve në Bashkimin Evropian, në karahasim me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor për periudhën 2008- 2018. Kjo është gjetja e raportit të botuar nga Instituti i Politikave Evropiane të Kosovës. Studimi i bazuar në të dhënat e publikuar nga Zyra e Statistikave të Bashkimit Evropian deri në prill 2019, ka gjetur se:

 – 1,249, 706 shqiptarë kanë emigruar në BE për periudhën 2008-2018. Kjo përfaqëson sa rreth 44 për qind të popullsisë së Shqipërisë në vitin 2019, sipas INSTAT.

 – 451, 015 qytetarët shqiptarë kanë qendruar në mënyrë të paligjshme në BE — kjo është më shumë se sa numrit i përgjithshëm i emigrantëve të paligjshëm të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor.

 – 16 për qind e popullsisë së Shqipërisë ka qëndruar në mënyrë të paligjshme në BE, gjatë 2008-2018.

 – 170, 450 qytetarë të Shqipërisë, nga 332, 470 qytetarë nga vendet e Ballkanit Perëndimor, ju është ndaluar hyrja në BE.

Shqipëria ka një diferencë të thellë me Kosovën, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut, Serbi dhe Bosnje-Hercegovina.

Kështu, për të njëjtën periudhë, ka emigruar 30 për qind e qytetarëve të Kosovës, 12 për qind të Maqedonisë së Veriut, 9 për qind të Bosnjë Hercegovinës, 8 për qind të Serbisë, dhe 6 për qind të Malit të Zi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>