64 shtëpi të bllokuara në ujë në zonën e Shkodrës

Nga Exit News
64 shtëpi të bllokuara në ujë në zonën e Shkodrës

64 shtëpi u përmbytën në Shkodër nga rreshjet e shumta të shiut, raportoi bashkia e Shkodrës, të shtunën.

9 pej tyre ndodhen në njësinë administrative Dajç, 50 shtëpi në njësinë fshatin Trush dhe 5 shtëpi në fshatin Berdicë e Mesme dhe Berdicë e Madhe.

131 shtëpi në njësinë e Dajçit janë të rrethuar me ujë. Ndër to 70 në Shirq, 10 shëtpi në Mushan, 11 shtëpi në Darragjat, 30 shtëpi në Belaj, 1 shtëpi në Rrushkull, 9 shtëpi në Suka.

1900 ha tokë bujqësore u përmbyt në fshatrat Darragjat, Shirq Mushan, Suka-Dajç, Belaj, Rrushkull, Samrish i Ri, Pentar-zona fushore.

5 rrugët e bllokuara janë:

Rruga Darragjat, Shirq lartësie e ujit arrin 150 cm në rrugë;

Lëvizja me vetura në lagjen Mazija- Suka Dajç;

E pakalueshme rruga Belaj- Pentar, vetëm me mjete të larta të ushtrisë kalohet;

Rruga kryesore e Darragjatit kalohet vetëm me mjete të tonazhit të lartë;

Rruga kryesore Dajç u vështirësua lëvizja me vetura, në drejtimin Dajç rruga nacione Shkodër- Velipojë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>