659 000 shqiptarë jetojnë nën kufirin e varfërisë

Nga Exit News
659 000 shqiptarë jetojnë nën kufirin e varfërisë

243 euro në muaj të ardhura për një familje me 4 persona quhet kufiri i varfërisë në vend.

Sipas Anketës së Matjes së të Ardhurave, të publikuar nga INSTAT, kufiri i varfërisë për një person është 115 euro në muaj dhe 243 eruo në muaj për një familje me dy fëmijë.

Në vitin 2019 në vend u regjistruan 659.000 individë që jetojnë në kufirin e varfërisë. Kjo shifër u ul me rreth 20 mijë persona në krahasim me viitn 2018.

“Kjo tregon se niveli i përgjithshëm i të ardhurave familjare të disponueshme është rritur dhe numri i individëve në rrezik për të qenë të varfër është ulur me rreth 1,8 %”, shkruan raporti I INSTAT.

Të punësuarit e moshës 18 vjeç e lart rrezikohen më pak të klasifikohen si të varfër në viitn 2019, në krahasim em vitin 2019.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>