7 viktima dhe 564 raste të reja me koronavirus në Kosovë

 7 viktima dhe 564 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) njoftoi se Kosova ka regjistruar të mërkurën numrin  564  raste pozitive me koronavirus.

Në 24 orët e fundit, shtatë pacientë me Covid nga Deçani, Fushë Kosova, Gjakova, Obiliqi, Prishtina, Prizreni dhe Vushtrria, kanë humbur jetën.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kosovë arrin në 71.908.

Në total, 1.634 pacientë në Kosovë kanë humbur jetën nga koronavirusi, ndërsa 61.394 janë shëruar – prej tyre 380  në 24 orët e fundit.

Aktualisht janë  8.880 raste aktive me koronavirus në Kosovë.

IKSHPK-ja  u rekomandoi qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të dalin vetëm për nevoja të domosdoshme.

Kosova është i vetmi vend në Evropë që ende nuk ka siguruar asnjë dozë të vaksinës.

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti njoftoi se Kosova do të marrë 33 mijë doza vaksinash nga Covax gjatë muajit mars.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>