74% e studentëve janë kundra vaksinimit të detyrueshëm

Nga Exit News
74% e studentëve janë kundra vaksinimit të detyrueshëm

74% e studentëve të universiteteve shqiptare janë kundër vaksinave të detyrueshme për të ndjekur mësimet personalisht dhe vetëm 31% janë vaksinuar, sipas një sondazhi të fundit.

Sondazhi u krye në internet nga PortaliStudentor.al dhe Bordi Kombëtar i Studentëve (BKS), një organizatë e pavarur studentore.

2,262 studentë universitarë dhe të diplomuar morën pjesë në sondazh, të cilët erdhën nga universitetet publike dhe private në të gjithë Shqipërinë.

Sondazhi zbuloi se 74% e studentëve preferojnë mësimet personale në internet dhe një pjesë e barabartë janë kundër një vendimi të qeverisë që e bën vaksinimin të detyrueshëm për ata që dëshirojnë të ndjekin mësimet personale. Studentët e pavaksinuar mund të ndjekin mësimet online.

Ky vendim zbatohet si për studentët ashtu edhe për mësuesit.

Sipas sondazhit, 54% e atyre studentëve që u vaksinuan e morën vaksinën vetëm sepse u bë e detyrueshme për të ndjekur mësimet personalisht.

Sidoqoftë, 66% e popullsisë studentore thanë se nuk ishin të gatshëm të vaksinoheshin pavarësisht urdhrit.

Në të njëjtën kohë, 62% e studentëve nuk besojnë se personeli akademik do të jetë në gjendje të menaxhojë një sistem hibrid të mësimit të njëkohshëm personal dhe online.

Ndërsa vaksinimi ka qenë i disponueshëm për të gjithë shqiptarët mbi 18 vjeç, rreth 28% e 2.8 milion njerëzve të vendit janë vaksinuar deri më sot, një nga nivelet më të ulëta në rajon dhe në Evropë.

LEXO  Biden prezanton paketën ekonomike për përballimin e pandemisë

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>