Qeveria shqiptare do marrë kredi për ndërtimin e HEC-it të Skavicës

Ambasadorja e SHBA-ve Yuri Kim, drejtuesit e kompanisë Bechtel dhe ministrja e Insfrastrukturës Balluku kanë vizituar të shtunën zonën e ndërtimit të HEC-it të Skavicës. Ambasadorja Kim e quajti këtë investim një “një shenjë e përkushtimit të Shteteve të Bashkuara për të thelluar marrëdhënie ekonomike midis dy vendeve tona”. HEC-i i Skavicës nuk është një

Nënshkruhet kontrata me Bechtel për hidrocentralin e Skavicës

Ministria e Infrastrukturës nënshkroi sot marrëveshjen për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës në kaskadën e Drinit të Zi, me investitorin amerikan Bechtel. Ministrja Belinda Balluku e cilësoi si një vepër me rëndësi të veçantë për sektorin elektro-energjetik, por që do të ndikojë edhe në përmirësimin e situatës së përmbytjeve gjatë dimrit në zonën e nën

Kim: Sundimi i ligjit dhe gjykatat e pastra sjellin më shumë investime në Shqipëri

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim deklaroi se Shqipëria ka potencial për të tërhequr investime të huaja. Përmes një postimi në Twitter, Kim shpërndau artikullin ‘Skavica dhe gazi në Vlorë, planet për investimet e mëdha amerikane në Shqipëri’, ku theksoi se sundimi i ligjit dhe sistemi gjyqësor i fortë do të tërheqin më shumë investime të

Presidenti i Dhomës Amerikane, Enio Jaço: Marrëveshja me SHBA-në, mundësi e madhe për investime amerikane në Shqipëri

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, në një intervistë për Zërin e Amerikës ka folur për investimet që pritet të përfitojë Shqipëria dhe rajoni pas marrëveshjeve të kohëve të fundit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dhoma Amerikane e Tregtisë i sheh me optimizëm marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë, si

Hidrocentrali i Skavicës tani do ndërtohet me fonde të SHBA-së

Hidrocentrali i Skavicës do të ndërtohet me fonde të qeverisë amerikane. Lajmi u njoftua nga vetë kryeministri Rama, të premten, pas përfundimit të mbledhjes së përbashkët Kosovë-Serbi. Në maj 2020, Kryeministri u shpreh se ky hidrocentral do të ndërtohej me fonde të vetë qeverisë shqiptare. Hidrocentrali i Skavicës është vepra energjitike më strategjike në vend

Qeveria do të ndërtojë me fondet e veta hidrocentralin e shumëdiskutuar të Skavicës

Qeveria do të ndërtojë me fondet e saja hidrocentralin e Skavicës. Lajmi u njoftua nga vetë kryeministri Rama, të mërkurën gjatë prezantimit të fituesit për ndërtimin e parkut fotovoltaik të Karavastasë. “Në shumë shpejt do të dalin në një proces tjetër të vonuar, projektimi dhe ndërtimi i Hidrocentralit të Skavicës. Është një objekt i domosdoshëm,

Aferë me përmasa të mëdha mes kompanisë turke Suzer dhe qeverisë Rama?

Afera mes qeverisë dhe kompanisë turke Suzer mund të jetë shumë më e madhe se sa thjesht ndërtimi i një hidrocentrali të vogël në Drinin e Zi. Ajo që është bërë publike deri tani është se qeveria ka negociuar me kompaninë turke Suzer për ndërtimin e hidrocentralit të Katundit të Ri, sipas qeverisë, pas një

Skavica – si tregues i kleptonomisë së qeverisë Rama

Vendimi i qeverisë për të ndërtur me koncesion hidrocentralin e Katundit të Ri ka ngjallur reagime te ashpra publike, pasi nga tre variante teorike të zhvillimit të Skavicës është zgjedhur varianti minimal me dy hidrocentrale të vogla. Kjo zgjedhje shpërdoron potencialin energjik të Drinit të Zi dhe, më e rëndësishmja, shkatërron mundësinë e ndërtimit të

12