Qeveria rihap për të tretën herë tenderin për aeroportin e Vlorës

Qeveria ka rihapur, të hënën, garën ndërkombëtare për ndërtimin e aeroportin e Vlorës. Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku njoftoi hapjen e garës përmes një videoje në rrjetet sociale. Gara do të jetë e hapur nga 23 nëntori deri ne 23 dhjetor. Më pas, në mes të janarit pritet të shpallet kompania ose konsorciumi fitues. Kjo

Basha: Mafia e inceneratorëve po korrupton gjithë median

Kreu i PD-së Lulzim Basha akuzoi kompanitë koncesionare të inceneratorëve të mbetjeve se kanë korruptuar të gjitha mediat në vend. Gjatë një interviste në emisionin Opinion, Basha tha se: “Mafia e inceneratoreve ka një buxhet të veçantë për të paguar gazetarët shqiptarë.” Pyetur nga gazetarët në studio se cilat janë mediat e korruptuara, Basha nuk

Qeveria miliarda euro investime për rrugë dhe koncesione, harron bashkitë

Për vitin 2021, qeveria Rama ka parashikuar buxhetin më të madh të investimeve në gjithë historinë e vendit: rreth një miliardë euro investime. Sipas shifrave të analizuara në emisionin “Me pak fjalë”, në Euroneës, të martën, qeveria parashikon 540 milionë euro investime për infrastrukturën kombëtare, 226 milionë euro investime për procesin e Rindërtimit, 111 milionë

Humb jetën një minator gjatë punës në minierë

Një minator, 50 vjeç ka humbur jetën gjatë kohës që po punonte në minierën e Martaneshit. Sipas Balkan Web, minatori me iniciale I.T ka mbërritur në spital pa jetë. Ende nuk dihen shkaqet e vdekjes së tij. Gjatë dy viteve të fundit, të paktën shtatë minatorë kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur

Kryemadhi: Opozita e bashkuar jo për ideologji, por për të larguar Ramën

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi deklaroi se partitë opozitare janë bashkuar jo për shkak të ideologjisë, por për të larguar kryeministrin Rama nga pushteti. Të martën, gjatë një komunikimi me gazetarët, Kryemadhi tha se pavarësisht ideologjive, partitë opozitare janë bashkuar për të çliruar Shqipërinë dhe ekonominë nga sekti i Rilindjes: “Opozitën e bashkuar nuk e

Miratohet me 84 vota buxheti i 2021-it

Kuvendi miratoi të hënën buxhetin e 2021-it me 84 vota pro, 14 kundra dhe 1 abstenim. Një javë më parë ai u miratua në parim në kuvend dhe më pas në komisionet parlamentare pati disa ndryshime të vogla përsa i përket buxheteve për disa prej institucioneve, siç ishin ato të sistemit të ri të drejtësisë të cilët

Kuvendi miraton sot buxhetin 2021

Kuvendi do të diskutojë dhe miratojë të hënën projektbuxhetin 2021. Një javë më parë ai u miratua në parim në kuvend dhe më pas në komisionet parlamentare pati disa ndryshime të vogla përsa i përket buxheteve për disa prej institucioneve, siç ishin ato të sistemit të ri të drejtësisë të cilët kërkuar rritje buxheti. Siç

1 2 3 75