3 deputetë të LDK-së nuk marrin pjesë në votimin e presidentit

Nga Exit News
3 deputetë të LDK-së nuk marrin pjesë në votimin e presidentit

Tre deputetë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu, Driton Selmanaj e Avdullah Hoti nuk morrën pjesë në votimin për president të Kosovës, në raundin e parë, njofton Koha.net.

Kryetari i përkohshëm i PDK-së Enver Hoxhaj u shpreh se Vjosa Osmani është zgjedhja e Albin Kurtit për të kontrolluar institucionet e pavarura.

“Në këtë seancë e shohim si seancë të poshtërimit, sepse Kurti ka vendosur ta emërojë Osmanin si presidente. Ajo s’po zgjidhet si presidente, po emërohet nga Kurti dhe ai po e dërgon atje që të ketë kontroll absolut mbi institucionet e pavarura”, tha Hoxhaj.

Hoxhaj deklaroi se Osmani është një figurë përçarëse, partiake që vepron nën urdhërat e Albin Kurtit.

Ai ka kritikuar edhe Lidhjen Demokratike të Kosovës, duke thënë se ndihet i habitur pse po e përkrahin Osmanin.

Pas këtij fjalimi, deputeti Hoxhaj dhe Hamza u larguan nga Kuvendi.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme