Agjensia Europiane e Barnave: Vaksina AstraZeneca e sigurtë dhe efikase

Nga Exit News
Agjensia Europiane e Barnave: Vaksina AstraZeneca e sigurtë dhe efikase

Një rivlerësim nga rregullatori i ilaçeve të Bashkimit Evropian ka arritur në përfundimin se vaksina Oxford-AstraZeneca Covid-19 është “e sigurt dhe efektive“.

Sipas raportimit të BBC, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha se do të vazhdojë të studiojë lidhjet e mundshme midis mpiksjeve të rralla të gjakut dhe vaksinës.

Gjetjet e tij erdhën pasi 13 shtete të BE pezulluan vaksinimin.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje të enjteve vendeve që të vazhdojnë përdorimin e vaksinës.

Kreu i EMA-s, Emer Cooke tha për The Guardian se komiteti ka vendosur që përfitimet vaksinës tejkalojnë çdo rrezik të mundshëm. Vaksinimi nuk shoqërohet me një rritje të rrezikut të përgjithshëm të ngjarjeve tromboembolike ose mpiksjes së gjakut.

Sidoqoftë, Cooke u shoreh se bazuar në provat e disponueshme, “ende nuk mund të përjashtojmë një lidhje midis këtyre rasteve [të mpiksjes së gjakut] dhe vaksinës“.

Ajo vërejti se vetëm në një ditë javën e kaluar, vdiqën mbi 2.500 njerëz të infektuar me Covid, dhe për këtë arsye rishikimi u bë përparësia më e madhe e EMA.

Cooke tha se ekspertët evropianë u mobilizuan për rishikimin dhe se vendet anëtare kanë informacion të shtesë për politikat që do të dnjekin – pasi një numër vendesh ndërprenë fushatat e tyre me goditje.

OBSH do të lëshojë rezultatet e rishikimit të tij mbi sigurinë e vaksinës të premten.

Hetimi EMA u përqendrua në një numër të vogël të rasteve të çrregullimeve të gjakut të konstatuara. Në veçanti, ajo po rishikoi rastet e trombozës venoze cerebrale – mpiksjen e gjakut në kokë.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>