Akademia e Shkencave në Kosovë: Minishengeni rrezikon marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri

Nga Redaksia
Akademia e Shkencave në Kosovë: Minishengeni rrezikon marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri

Akademia e Shkencave dhe Arteve (ASHAK) në Kosovë deklaroi se minishengeni, rrezikon marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri.

Në një deklaratë të bërë publike sot për mediat ASHAK pohoi  se “mini-Shengeni ballkanik nuk është i mundur në një asimetri të këtillë politike në Ballkan, me dominim të theksuar të Serbisë, duke qenë se ajo nuk njeh Kosovën dhe çdo ditë minon dhe shantazhon progresin e saj, synon ndarjen dhe copëtimin e saj, mohon krimet dhe nuk respekton marrëveshjet e arritura[…] duke prodhuar të vetmin efekt të dukshëm dhe të prekshëm: çrregullimin serioz të marrëdhënieve Kosovë-Shqipëri.”

Ajo shtoi se nisma për minishengenin synon cenimin e perspektivës europiane të Ballkanit.

“Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës (ASHAK) është e shtrënguar të reagojë, duke konsideruar se nisma e propozuar nga Serbia ka prapavijë të qartë subversive dhe synon rrënimit e perspektivës evropiane të rajonit të Ballkanit, duke krijuar alternativa minuese dhe defaktorizim të potencialit politik shqiptar në këtë proces.”

Liderët e Kosovës, Hashim Thaçi dhe Ramush Haradinaj, refuzuan të merrnin pjesë në samitit e Tiranës, më 21 dhjetor, ku kryeministri Rama, presidenti serb Vuçiç, kryeministrin maqedonas Zaev dhe presidenti malazez Gjukanoviç diskutuan për krijimin e mini-Shengenit Ballkanik. Arsyeja kryesore e refuzimit ishte mosnjohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Pas samitit, Kryeministri Rama dhe kryeministri Haradinaj replikuan ashpër për qëndrimin e prerë të Kosovës për të mos u ulur në bisedime me një shtet që nuk e njeh pavarësinë e saj dhe për mbështetjen e madhe që Rama po i jep presidentit serb Vuçiç.

LEXO  Vetëvendosja parashikon të fitojë 60 deputetë në zgjedhje

 

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>