Aktorët, drejtues të institucioneve, peticion: Të prishet Teatri Kombëtar

Nga Exit News
Aktorët, drejtues të institucioneve, peticion: Të prishet Teatri Kombëtar

Një grup artistësh, kryesisht drejtues të institucioneve shtetërore dhe aktorë të emisionit Portokalli në Top Channel, kanë nisur një peticion me të cilin kërkojnë shembjen e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e teatrit të ri.

Në peticionin drejtuar kryeministrit Rama, presidentit Meta, liderëve të opozitës Basha e Kryemadhi, artistët kërkojnë të mos pengohet më shembja e teatrit dhe të nisë puna për teatrin e ri.

Mes firmëtarëve janë dhe:

 • Zamira Kita – Drejtoreshë e Teatrit Korçë;
 • Hervin Çuli – Drejtori i Teatrit Kombëtar;
 • Kozeta Kurti – gazetare dhe zëdhënëse në RTSH;
 • Arben Kumbaro – vëllai i ish-ministres Mirela Kumbaro.

Grupi i aktorëve dhe drejtuesve të emisionit Portokalli në Top Channel:

 • Altin Basha;
 • Salsano Rrapi;
 • Ilirjana Basha;
 • Albana Perhati;
 • Alex Seitaj;
 • Gazmend Paja;
 • Marin Orhanasi;
 • Ledio Lako.

Po ashtu bie në sy dhe firmosja e këtij peticioni nga tre aktorë që fillimisht ishin kundër shembjes së Teatrit, por pas një takimi me kryebashkiakun Veliaj, nuk protestuan më kundër shembjes së teatrit. Ata janë Arben Derhemi dhe Robert Ndrenika.

Lista e plotë e nënshkruesve të peticionit:

 • Robert Ndrenika
 • Luftar Paja
 • Viktor Zhusti
 • Artan Imami
 • Spiro Duni
 • Leka Bungo
 • Altin Basha
 • Arben Derhemi
 • Pellumb Kulla
 • Arben Kumbaro
 • Marjana Kondi
 • Zamira Kita
 • Helidon Fino
 • Ema Andrea
 • Hervin Culi
 • Luli Hoxha
 • Laert Vasili
 • Salsano Rrapi
 • Gazmend Paja
 • Lulzim Zeqja
 • Genc Shkodrani
 • Gjergj Mena
 • Sonila Kapidani
 • Iliriana Basha
 • Marin Orhanasi
 • Iliriana Basha
 • Bajram Dosti
 • Ledio Lako
 • Jonida Beqo
 • Josif Sina
 • Aleksander Grami
 • Eriola Kakeli
 • Erblin Bajko
 • Edvin Mustafa
 • Laejda Hajdari
 • Jorkë Brokaj
 • Jaho Guma
 • Roland Saro
 • Edmond Rrapi
 • Kozeta Kurti
 • Kristo Cala
 • Albana Perhati
 • Dervish Biba
 • Armela Demaj
 • Algiona Aga
 • Alex Seitaj
 • Genti Deçka
 • Donald Shehu
 • Klesta Shero
 • Roerd Toçe
 • Amri Hasanlliu
 • Andon Koço
 • Laid Ymeri
 • Besart Cani
 • Afrim Agalliu
 • Artan Islami
 • Margent Caushi
 • Agron Hamo
 • Artur Dhamo

6 komente

 1. nine 16 Maj, 2020 në 2:14 pm

  Jane paguar per tju mbyllur gojen.Turp tju vije se per shume emra nga ata kam patur respekt por me kete veprim per te shkateruar veprat kombetare,te pariparueshme ne kete jete,humbet respekti per ta.Teatri i ri te ndertohet diku tjeter.

 2. Leli 16 Maj, 2020 në 8:16 pm

  Pse, ende quhen gazetare ata te RTSH-se?

  Po Robert Ndrenika a e mori lejen e ndertimit per kullen e vet?

 3. Natasha 17 Maj, 2020 në 2:05 am

  Aha…..e gjithe portokallia!
  Ne shitemi fare kollaj.
  He pajtohemi pa asnje problem me korrupsionin.
  Kur te vdisni ju qe e humbet respektin dhe admirimin ne popull,sharlatanet do ju ” respektojne”,si per asnje me pare nga aktoret e popullit!
  Jo se vertet ju kane dashur,por plotesuat ate pacavure te tyre,ku u bete pjese edhe ju.
  Njeriu gelltit diku nje corbe te prishur dhe e vjell tere jeten. Ju do te vdisni me damke.

 4. Rimi 17 Maj, 2020 në 7:21 am

  Do të ishte peticion “me vlerë” nëse do t’ia vendosnin emrin peticioni i lëpirjes,pasi do ti përshtatej fix nënshkrues’ve!

 5. dritani 19 Maj, 2020 në 7:19 am

  ai i dyti nga e majta ne foto, eshte karagjozi me i vleresuar aktualisht ne shoqerine shqiptare. i thote njerezve protesta e ‘tallashit’. normal, per karagjozin teatri eshte karagjozllek, dhe vlerat kulturore ‘tallash’ ose gura. nesej bufoni, do thyeje appollonine dhe do thote ishin ‘gura’

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme