Aleanca për Teatrin kërkon Ramën të dëshmoj për shembjen e Teatrit Kombëtar

Nga Exit News
Aleanca për Teatrin kërkon Ramën të dëshmoj për shembjen e Teatrit Kombëtar

Aleanca për Teatrin i kërkoi Gjykatës Kushtetuese të thërras si Kryeministrin Edi Rama dhe zëvendëskryeministrin Braçe si dëshmitar në çështjen për pezullimin e ligjit special të Teatrit Kombëtar.

Gjykata Kushtetuese po shqyrton sot, 3 qershor padinë e Presidentit Ilir Meta për pezullimin e ligjit special të Teatrit Kombëtar më 14 maj 2020. Më parë, këshilltari juridik i Metës i kërkoi GJK të thërrasë si dëshmitar:

1. Erviko Aimi (dhe dy të tjerë), senatorë të Republikës Italiane. Kemi folur paraprakisht, janë dakord të vijnë këtu, pasi kanë interes për mbrojtjen e trashëgimisë së ndërtimeve të bëra nga italianët.
2. Përfaqësues të Europa Nostra
3. Përfaqësues të KLSH
4. Albana Vokshi që e ka mbrojtur çështjen në Komisionin e Medias
5. Bujar Leskaj, ish-kreu i KLSH
6. Shoqata e Bashkive të Shqipërisë e përfaqësuar nga Voltana Ademi
7. Erjon Veliaj
8. Arbi Mzniku
9. Toni Gogu
10. Behar Zeneli
11. Artan Lame
12. Artan Shkreli
13. Mirela Kumbaro
14. Elva Margariti

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>