Ambasada franceze: Deklaratat e Ramës kundër BE-së, të pavërteta

Nga Exit News
Ambasada franceze: Deklaratat e Ramës kundër BE-së, të pavërteta

Ambasada franceze ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili në emisionin Open e konsideroi “moralisht e pa justifikueshëm” vendimin e BE për shpërndarjen e vaksinave.

Në një letër dëguar Ministrisë së Jashtme, ambasada ka hedhur poshtë këtë deklaratë duke kujtuar se BE-ja është një ndër donatorët më të mëdhenj të Shqipërisë.

Mbrëmë në një transmetim televiziv, Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë akuzoi qartë vendet anëtare të Bashkimit Evropian për egoizëm dhe cinizëm. Kjo ambasadë kujton se cdo vit, BE është donatori më i madh në Shqipëri me më shumë se 100 milionë euro në sektorë të ndryshëm.”

Ambasada pohoi se informacioni se Franca ka një stok vaksinash që nuk i përdor është i pavërtetë.

Ajo shtoi se nuk mund të sulmohet kështu një vend mik.

3 komente

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme