Ambasadori gjerman, thirrje palëve të heqin dorë nga dhuna

Nga Exit News
Ambasadori gjerman, thirrje palëve të heqin dorë nga dhuna

Ambasadori gjerman në Tiranë, Peter Zingraf, apelon për ndalje të dhunës në protesta.

Ai shprehet i prekur nga vrasja e 25-vjeçarit Klodian Rasha dhe kërkon që kjo ngjarje të zbardhet.

Ngjarjet e ditëve të fundit më mbushin me shqetësim dhe trishtim. Vdekja e të riut më ka prekur edhe mua shumë. Është e rëndësishme dhe e drejtë, që kjo ngjarje të zbardhet plotësisht. Mendimet e mia janë pranë familjes së viktimës.”, thotë Zingraf.

Megjithatë kreu i diplomacisë gjermane në Tiranë thekson se vetëm protestat paqësore legjitimohen si demokratike

Por ajo çka na mëson gjithashtu ky rast tragjik është – dhuna nuk mund të jetë zgjidhja. Ushtrimi i lirë i të drejtës për protesta është thelbësor për çdo demokraci. Por, edhe kur bëhet fjalë për gjëra shumë emocionale dhe elementare: vetëm protestat paqësore legjitimohen si demokratike. Unë i bëj thirrje të gjitha palëve, të heqin dorë nga dhuna”, shkruhet në reagimin e ambasadorit.

Thirrje për tu distancuar nga dhuna kanë bërë më herët edhe ambasadorja e SHBA, Yuri Kim dhe ai i BE, Luigi Soreca.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>