Ambasadori rus në Serbi: Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, duhet të pranohet nga Serbia dhe nga OKB

Nga Exit News
Ambasadori rus në Serbi: Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, duhet të pranohet nga Serbia dhe nga OKB

Ndarja e Kosovës “mund të dakordësohet nga Prishtina dhe Beogradi, vetëm pasi Serbia ta pranojë atë, marrëveshja duhet të konfirmohet nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara në formën e një rezolute të re, i tha gazetës serbe Politika, ambasadori rus në Beograd Alexander Botsan Kharcenko.

Kharcenko u pyet në një intervistë për “vijat e kuqe” të Rusisë në dialog, dhe nëse ndarja e Kosovës është ende një ide e rëndësishme.

“Rëndësia e idesë së “ndarjes së Kosovës”, si dhe çdo ide tjetër, mund të vlerësohet vetëm nga Beogradi dhe Prishtina. Rezultati i qëndrueshëm i çështjes së Kosovës është i arritshëm vetëm si rezultat i marrjes parasysh të interesave të ekuilibruar të ndërsjellë, kompromiseve – në bazë të ligjit ndërkombëtar, pa imponuar skema të jashtme ose korniza kohore. Kriteri kryesor për ne është se zgjidhja duhet të jetë e pranueshme për Serbinë”, —u përgjigj ai.

“Zgjidhja përfundimtare e çështjes së Kosovës duhet të përcaktohet në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara duke miratuar një rezolutë të re që do të zëvendësonte Rezolutën aktuale 1244,” shtoi ai.

I pyetur nëse Rusia do të angazhohej në ndërmjetësimin e një marrëveshje përkrah SHBA dhe BE, Kharcenko tha se kjo do të varet nga kërkesa e Beogradit.

“Tani është shumë herët të merret në konsideratë. Nuk mendoj se imitimi i lojtarëve të tjerë është një strategji e arsyeshme. Moska ka një vizion të pavarur për situatën. Angazhimi ynë kërkon, mbi të gjitha, një ftesë nga Beogradi. Në të njëjtën kohë, procesi i negociatave vetë duhet të zhvillohet në një kornizë të qartë ligjore ndërkombëtare [që është] e pranueshme për ne, bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të KB, dhe duhet të ketë një formë dhe përmbajtje të pranueshme. Më lejoni të shtoj, pa asnjë keqdashje, se deri më tani rezultatet e veprimtarive diplomatike nuk janë shumë të qarta. Tani për tani, përkundrazi, ka më shumë kaos në Kosovë, “tha ai.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë caktuar të dërguar të posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi që ndërmjetësohet zyrtarisht nga BE.

Më shumë se dy vjet më parë, Presidenti Vucic i kërkoi Putinit që Rusia të bashkohej me dialogun nëse përfshihen SHBA-të. Ndërsa kërkesa u mirëprit nga Putin atëherë, Vucic nuk ka shprehur të njëjtën kërkesë në publik që nga viti 2018.

Disa muaj pas kërkesës, pretendimet për një marrëveshje të mundshme të shkëmbimit të tokës midis Kosovës dhe Serbisë të diskutuar nga presidentët e tyre nën ndërmjetësimin e kryediplomatit të BE-së Federica Mogherini u pranuan nga Thaçi, Vuçiç, dhe Mogherini.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>