Ambasadori shqiptar në Britani për The Guardian: 150 000 shqiptarë gati të punojnë falas

Nga Exit News
Ambasadori shqiptar në Britani për The Guardian: 150 000 shqiptarë gati të punojnë falas

Shqipëria ka thënë se mijëra emigrantë të saj në Mbretërinë e Bashkuar do të ishin të gatshëm të punonin falas për të ndihmuar në lehtësimin e krizës së benzinës.

Ambasadori i Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar, Qirjako Qirko, i tha The Guardian: “Nëse qeveria juaj do të donte, ne mund të ofrojmë shoferë të mirë të besueshëm, ndoshta 5,000 menjëherë.”

Më poshtë mund të lexoni artikullin e plotë:

Qirko pretendoi se shumë prej 150,000 shqiptarëve që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar do të punonin nga mirënjohja e tyre për britanikët. Meqenëse një numër i konsiderueshëm mendohet të jenë emigrant të paligjshëm, është e pamundur të dihet se sa janë shoferët e kualifikuar për drejtimin e autoboteve të naftës.

Por Qirko, i cili sapo kishte kaluar një orë në radhë për benzinë, tha se ai besonte se shumë shqiptarë në Britani ishin shoferë kamionësh dhe mund të ndihmonin për të kompensuar një mungesën prej 100,000 shoferësh.

Ai tha: “Shqiptarët janë gati të punojnë që qeveria britanike të kapërcejë këtë problem pa pagesë. Unë nuk e di nëse ata kanë licencat e duhura, por nëse do të kishin, jam i sigurt që të gjithë këtu do të thoshin ‘Unë mund të ndihmoj’.

Qirko citoi ndërhyrjen e NATO -s në Kosovë në 1999 për shpëtimin e qindra shqiptarëve dhe tha: “Shqiptarët në Mbretërinë e Bashkuar do të punonin falas për këtë vend për shkak të asaj që ky vend ka bërë për ta… Ne i jemi mirënjohës përgjithmonë qeverisë dhe ushtrisë së këtij vendi, për atë që bënë për vëllezërit tanë në Kosovë. ”

Shqipëria, një nga vendet më të varfra në Evropë, ka shpresa për t’u bashkuar me BE -në, por në vitin 2019 Franca bllokoi hapjen e negociatave të anëtarësimit.

Në vitin 2017, shqiptarët kryesonin listën e emigrantëve të paligjshëm të kapur në portet e Mbretërisë së Bashkuar, dy herë më shumë se çdo kombësi tjetër, sipas shifrave të zyrës së emigracionit.

Këtë vit, sekretarja e brendshme, Priti Patel, nënshkroi një marrëveshje për të larguar shtetasit shqiptarë illegal nga Britania.

Qirko u bëri thirrje britanikëve që t’i shihnin shqiptarët si një pasuri dhe jo si një problem, duke u ankuar se ata shpesh portretizoheshin si anëtarë bandash, shpërndarës droge dhe trafikantësh njerëzish, përfshirë organet qeveritare si Agjencia Kombëtare e Krimit.

Ai tha: “Sigurisht, ka disa njerëz nga komuniteti im që janë të përfshirë në veprimtari kriminale, por pse është kaq e nevojshme të përmendet kombësia e tyre? Kombësia nuk ka të bëjë me krimin. Ju nuk thoni që dikush është një kriminel homoseksual, prandaj pse thoni se ka “kriminelë shqiptarë”? ”

Ai shtoi: “Duke përmendur kombësinë krijoni një perceptim negativ, në lidhje me të gjithë komunitetin këtu që po bën një punë të ndershme. Shqiptarët që vijnë këtu nuk janë kriminelë. Ata janë njerëz që duan një jetë më të mirë. ”

Në vitin 2019, Qirko kritikoi autoren e Fifty Shades of Grey EL James për portretizimin e saj ndaj shqiptarëve në romanin The Mister, për një shërbëtore në Londër e cila ishte trafikuar.

Qirko ka një kopje të letrës së James në tryezën e tij. Ajo shkroi: “Gjatë kërkimit tim për romanin, unë vërtet e vizitova Shqipërinë dhe zbulova se ishte një vend jashtëzakonisht i bukur. Dhe njerëzit të ngrohtë dhe mikpritës. ”

Qirko tha: “Unë jam këtu për të mbrojtur njerëzit e mi. Ata nuk janë kriminelë, ata janë punëtorë dhe të ndershëm. ”

Qirko mohoi me forcë raportet se Shqipëria po negocionte një marrëveshje me Mbretërinë e Bashkuar për të pritur emigrantët që kalojnë Kanalin me anije të vogla.

Sun tha se zyrtarët ishin afër arritjes së një marrëveshjeje për të krijaur në Shqipëri një qendër emigrimi jashtë shtetit. Krijimi i një qendre të tillë për refugjatët është pjesë e faturës së re të kombësisë dhe kufijve.

Zyra e Brendshme nuk e konfirmoi ose mohoi raportin. Por Qirko tha se nuk kishte pasur negociata. “Ky është një lajm absolutisht dhe krejtësisht i rremë. Plotësisht i rreme. Nuk ka diskutime dhe negociata. Jam i sigurt se Ministria e Bredshme do të reagojë dhe do ta mohojë këtë histori. ”

Olta Xhaçka, ministrja e jashtme e Shqipërisë, gjithashtu e ka mohuar raportin. “Është kaq i turpshëm lajmi i rremë që përhapet në mediat britanike për një “qendër në det të hapur në Ballkan”, domethënë në Shqipëri për të “ndaluar emigrantët që kalojnë Kanalin nga Franca”, shkroi ajo në Twitter.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>