Ambasadorja Kim nxit KPA për veting të paanshëm për Prokuroren Imeraj

Nga Exit News
Ambasadorja Kim nxit KPA për veting të paanshëm për Prokuroren Imeraj

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka nxitur organet e vetingut të marrin një vendim të pandikuar ndaj kryeprokurores së Tiranës, Elizabeta Imeraj, një ditë pasi Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM) kërkoi shkarkimin e saj.

ONM i kërkoi dje Komisionerit Publik të apelojë vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të Imerajt. ONM sugjeron se Imeraj nuk duhet të kalojë vetingun në asnjë nga tre kriteret: pasuria, pastërtia e figurës dhe profesionalizmi.

Në një postim në Twitter, ambasadorja tha se ajo do ta ndjekë këtë rast. Ajo e nxiti Komisionin e Posaçëm i Apelimit të japë drejtësi me guxim dhe integritet, si dhe median që ta mbulojë vetingun e prokurores Imeraj pa rënë pre e presioneve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>