Ambasadorja Kim propozon të ndalohen celularët në qendrat e votimit

Nga Exit News
Ambasadorja Kim propozon të ndalohen celularët në qendrat e votimit

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka propozuar që KQZ të ndalojë përdorimin e celularëve në qendrat e votimit në zgjedhjet e 25 prillit.

Kim tha në një intervistë për News24 se ndalimi i celularëve do ta bëjë më të vështirë shit-blerjen e votës.

“Mendoj do ishte e dobishme nëse KQZ do të siguronte që celularët të mos lejohen në qendrat e votimit.”, deklaroi Kim.

Sipas ambasadores, nëse në qendrat e votimit nuk do të lejohen celularët, njerëzit nuk do të kenë mundësi të fotografojnë votën e tyre dhe ta tregojnë atë jashtë për të marrë para.

Kim përmendi gjithashtu identifikimin biometrik të zgjedhësve dhe video-monitorimin e qendrave të votimit si masa që po përgatiten në zgjedhjet e ardhshme.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>