Anglia refuzon mbajtjen e maskave për punonjësit në zyra

Nga Exit News
Anglia refuzon mbajtjen e maskave për punonjësit në zyra

Sekretari i Shtetit për Shëndetin, Matt Hancock i tha BBC se në Angli nuk do i detyrojnë punonjësit të mbajnë maska në zyra.

Më herët një gazetë kishte raportuar se kjo gjë po konsiderohej nga autoritetet angleze.

“Është diçka që e vlerësuam, por e refuzuam” – tha Hancock.

Ai argumentoi se maskat parandalojnë transmetimin e virusit në takime të shkurtra mes njerëzve të panjohur.

Për kontakte mes njerëzve në afate kohore më të gjata, distanca sociale dhe larja e duarve janë masa të përshtatshme se maska.

Maskat në Angli do të jenë të detyrueshme për qytetarët nga data 24 korrik vetëm për në dyqane.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme