AP: Facebook thirrje partive politike për transparencë në lidhje me financimin e reklamave

Nga Alice Taylor
AP: Facebook thirrje partive politike për transparencë në lidhje me financimin e reklamave

Facebook-u i bëri thirrje partive politike të bëjnë transparente mënyrat e financimit të reklamave politike gjatë fushatës elektorale.

Një deklaratë për Associated Press, Facebook tha se “të gjitha reklamat elektorale dhe politike në Shqipëri duhet të vijnë nga reklamues të autorizuar dhe të përfshijnë pohime si” të paguara nga “. Ata gjithashtu duhet të jenë të autorizuar në vend.

Tema e financimit të partive politike në Shqipëri është një temë komplekse. Në nëntor, Komisioineri Shtetëror, Ilirjan Celibashi pranoi praninë e parave të pista në financimin e partive politike.

“Nuk duhet të kemi iluzion që marrëdhënia parti politike-para do të jetë transparente. KQZ nuk verifikon dot se nga vijnë këto para dhe origjinën e tyre. “tha ai në emisionin ” Me pak fjalë “në Euronews.

Ai shtoi se nuk ka transparencë të plotë dhe është e rëndësishme që rregullat të ndiqen. “Paratë duhet të vijnë nga bizneset e ndershme dhe të ligjshme, tha ai, jo nga bota e krimit.

Kur u pyet, Celibashi tha se deri më sot, KQZ nuk ka dërguar një parti të vetme politike në zyrën e prokurorit për vepra që lidhen me financimin e paligjshëm.

Edhe më herët, ish-Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj tha se qeveria “po bën më të mirën” për të mos përdorur para droge nga organizatat kriminale në fushatën zgjedhore.

Sipas një raporti të Departamentit të Shtetit të SHBA 2021 mbi krimin financiar, në vitin 2020, një vit para zgjedhjeve, qeveria nuk bëri “asnjë përparim të rëndësishëm” kundër pastrimit të parave dhe krimit financiar. Raporti vuri në dukje se paratë e drogës nga Shqipëria dhe bandat shqiptare në Evropë pastroheshin në vend. Ai shtoi se vendi  ka probleme me  pastrimin e parave për shkak të korrupsionit, institucioneve të dobëta ligjore dhe qeveritare dhe përhapjes së rrjeteve të krimit të organizuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>