Apeli Administrativ vendos në favor të Evelina Qirjakos, përcakton se nuk ka dhënë dorëheqje

Nga Exit News
Apeli Administrativ vendos në favor të Evelina Qirjakos, përcakton se nuk ka dhënë dorëheqje

Gjykata e Apelit Administrativ e ka rrëzuar vendimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor për rastin e ish gjyqtares së Gjykatës së Lartë, Evelina Qirjako.

Gjykata përcaktoi se refuzimi për të shkuar në një pozicion nuk është dorëheqje. Ky vendim do të ketë ndikim në shqyrtimin e rastit të Qirjakos nga ana e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit.

Deri më tani, KPA ka mbajtur qëndrimin se kush është larguar nga sistemi gjyqësor e ka të ndaluar të rikthehet në sistem për 15 vite.

KPA pranoi kërkesën e Qirjakos për të pezulluar procesin ndaj saj deri në një vendim të Apelit Administrativ.

Qirjako paditi Këshillin e Lartë Gjyqësor për shkak se i ka hequr statusin e magjistrantes pas dorëheqjes së saj. Qirjako dha dorëheqjen nga Gjykata e Lartë pas përfundimit të mandatit të saj në vitin 2016.

Për këtë arsye KLGJ në prill të 2019 vendosi të deklarojë mbarimin e statusit të magjistratit për Qirjakon pasi ajo kishte refuzuar caktimin në një pozicion në apel si gjyqtare.

Në korrik të 2019, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi ndërprerjen e procesit të vetingut për Qirjakon pasi kishte dhënë dorëheqjen nga detyra.

Gjithashtu KPK vendosi që Qirjako nuk do të jetë pjesë e sistemit të drejtësisë për 15 vjet.

Këtë vendim, ish-gjyqtarja e ankimoi në KPA dhe paralelisht hapi në Apelin Admininstrativ një proces kundër vendimit të KLGJ-së që i hoqi asaj statusin e magjistrates.

Ajo ka kërkuar nga KPA shtyrjen e gjykimit deri në një vendim të Gjykatës të Apelit Administrativ pasi pretendon se vendimi i KPK bazohet vetëm në vendimmarrjen e KLGJ-së.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>