Ardian Dvorani: KLGJ nuk ka kompetencë të shqyrtojë mandatin tim

Nga Exit News
Ardian Dvorani: KLGJ nuk ka kompetencë të shqyrtojë mandatin tim

Gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani deklaroi se Këshilli i Lartë Gjyqësor nuk ka kompetencë të shqyrtojë mandatin e tij.

Gjyqtari Dvorani, argumeton se të drejtën për të deklaruar përfundimin e mandatit të tij e ka Gjykata e Lartë.

Në përgjigje të kërkesës së Presidentit Meta për mbarimin e mandatit të tij, Dvorani pohon se zëvendësimi në Gjykatën e Lartë nuk bëhet me emra nominal, por me pozicione. Kështu anëtarët e rinj nuk zëvendësojnë nominalisht gjyqtarin Dvoranin.

Kushtetuta përcakton se anëtarët e rinj të Gjykatës së Lartë zëvendësojnë anëtarët të cilëve ju ka mbaruar mandati.

Gjyqtarit Dvorani i ka mbaruar mbaruar mandati që prej vitit 2014, shumë më herët se të gjithë anëtarëve e tjerë të Gjykatës së Lartë, të cilët dhanë dorëheqjen apo u shkarkuan nga vetingu.

Në përputhje me përcaktime dhe frymën kushtetuese, vendi i tij duhet të ishte i pari për t’u zëvendësuar dhe Dvorani duhet të largohej që në momentin e emërimit të anëtarit të parë të ri të Gjykatës së Lartë.

Nesër, pritet që KLGJ  të vendosë për mbarimin ose jo të mandatit të Ardian Dvoranit në Gjykatën e Lartë.

Exit ka paralajmëruar më herët se KLGJ po përgatitet të mbajë në detyrë Ardian Dvoranin, deri në emërimin e anëtarit të fundit.

8 komente

 1. Behari 4 Maj, 2020 në 4:43 pm

  Ketij krimbi komunist, i krimbur ne lek dhe i krimbur politikisht nga te gjitha, i eshte mbushur mendja qe po iku ky, vdes drejtesia dhe gjyqesori shqiptar. Ka djem e vajza magjistra ( ata qe kane marre provimin, jo ata qe skane marre piket e duhura), qe jane qelibar nga politika dhe korrupsioni. Neveri. 🤮🤮🤮🤮🤮🤮

 2. Rama 4 Maj, 2020 në 4:48 pm

  po kush eshte i pavarur? Ti Dvoran je i pavarur? Po kush duhet te permbahet, Meta qe kapi hilet tua skuthe? Me i papermbajtshmi ketu, ne devotshmerine per ti sherbyer Rames ne zaptimin e gjykates kushtetuese je ti mor zoteri. I paftyre.

  • Toni 4 Maj, 2020 në 9:14 pm

   Meta qe i kapi hilet???

   Meta po vepron si pjese e nje plani shume te thjeshte qe e ka synimin tek Gjykata Kushtetutese dhe po e ruan shume veten sepse nderkombetaret nuk duan te degjojne asnje ankese per Vetingun e Deshtuar sidomos kur jane ata qe e kane shtyre kete deshtim spektakolar. v2020. 4 vjet nga 2016, miratimi i reformes dhe akoma ska institucione funksionale.
   Ky eshte nje Deshtim i llogaritur por keta qe e sponsorizuan iken, dhe keta qe jane aktualisht duhet qe te japin llogari diku , dikujt per fondet e shpenzuara dhe pallavarat e premtuara.

   Fakti qe Meta ka te drejte ne kete ceshtje, nuk e ben Meten njeri te drejtesise. Meta po perpiqet te zere pjesen e vet me njerezit e tij ne fund te dites.

   kur merr leke te zihet goja..

   • Vasili 4 Maj, 2020 në 10:10 pm

    ceshtja shtrohet:
    A eshte i ligjshem qendrimi i ketij njeriu prej 7 viteve ne detyre pas mbarimit te mandatit?
    A ka ne Europe, Amerike, Angli nje rast te dyte si ky?
    Pse u mbajt me patjeter ky njeri ne sistem? Qe ti sherbente te majtes te fuste duart ne reforme se bashku me xhafen.
    A ka ndonje merite ky njeri per kete reforme te deshtuar, pa gjykate supreme, pa gjykate kushtetuese?
    A ishte transparent si kryetar i ked dhe a ka shkelur ligjin me dergimin e emrave tek presidenti? Çehra e tij e zbete na thote po, aq sa kemi lexuar legjin po.

    A i ishte premtuar pozicioni i kryetarit te gj kusht ne kembim te sherbimit te tij prej 7 viteve?

    Nrs Meta do pjese nga gj kushtetuese, po Rama cfare deshiron? Ai deshiron te gjithen dhe gjithcka .
    Fundja kush i ben gropen tjetrit, heret a vone bie vet brenda.

 3. Gazi 4 Maj, 2020 në 6:00 pm

  Si nuk e kupton ky Prof.dr. Sherbetori I Rames qe eshte bere gazi i botes, si shqitet b…nga karrigia te gjorit. I genjen mendja qe shembet gjykata e larte dhe ajo kushtetuese po se paten kete brenda.Te perdori keq Rama., te nxorri ujin e zi. Ja sa te beje marrveshje me Meten dhe ty doren ne qafe e gishtin ne b…. pyet ai ashtu.

 4. Avokati 4 Maj, 2020 në 7:20 pm

  Kam patur rrespekt per z.Dvorani, deri ne vitin 2014. Ne kete vit kur ai mbajti karrigen qe mban sot me hile dhe dredhi, ku mazhoranca duke vonuar me qellim botimin e vendimit te gjykates kushtetuese, derisa doli ligji me ndryshimet qe i jepnin te drejte te mbante Ardiani karrigen. Qe nga ai vit, 2014, Dvorani eshte pa pik dinjiteti si gjyqtar i asaj gjykate dhe nuk mund te quhet as i ndershem, as i pakorruptuar, as me integrity, sepse u korruptua nga politika e majte, qe me pas te behej sherbetor i bindur i saj. Ne nje pike i jap te drejte Metes, me i rrezikshem eshte ky Dvoran sot, sesa Katica e Maqedonise qe u kap ne afera 1 milion euroshe.
  Ka ligj, por ka edhe moral. Ti Dvoran i ke shkelur te dyja.

 5. Vasili 4 Maj, 2020 në 10:12 pm

  ceshtja shtrohet:
  A eshte i ligjshem qendrimi i ketij njeriu prej 7 viteve ne detyre pas mbarimit te mandatit?
  A ka ne Europe, Amerike, Angli nje rast te dyte si ky?
  Pse u mbajt me patjeter ky njeri ne sistem? Qe ti sherbente te majtes te fuste duart ne reforme se bashku me xhafen.
  A ka ndonje merite ky njeri per kete reforme te deshtuar, pa gjykate supreme, pa gjykate kushtetuese?
  A ishte transparent si kryetar i ked dhe a ka shkelur ligjin me dergimin e emrave tek presidenti? Çehra e tij e zbete na thote po, aq sa kemi lexuar legjin po.

  A i ishte premtuar pozicioni i kryetarit te gj kusht ne kembim te sherbimit te tij prej 7 viteve?

  Nrs Meta do pjese nga gj kushtetuese, po Rama cfare deshiron? Ai deshiron te gjithen dhe gjithcka .
  Fundja kush i ben gropen tjetrit, heret a vone bie vet brenda.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme