Armin Laschet zgjidhet kreu i ri i CDU

Nga Exit News
Armin Laschet zgjidhet kreu i ri i CDU

Armin Laschet u zgjodh të shtunën kryetari i ri i Unionit Kristian Demokrat (CDU) në Gjermani.

Ai do të zëvendësojë kancelaren Angela Merkel.

Laschet mposhti kundështarin e tij, Friedrich Merz.

Votimi u mbajt online për shkak të pandemisë, ku Laschet mori 521 vota dhe Merz 466.

Votimi për kreun e ri të CDU erdhi pas njoftimit të largimit të Merkel nga politika mbas mbarimit të mandatit së kancelares.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme