Arrestohet organizatori i protestës kundër HEC në Mirditë

Nga Exit News
Arrestohet organizatori i protestës kundër HEC në Mirditë

Policia ka arrestuar të hënën organizatorin e protestës në Mirditë dhe 3 persona të tjerë pjesmarrës në të.

Sipas njoftimit të policisë është arrestuar Besnik Paci, 48 vjeç, banues në Lezhë, organizatori i protestës së paligjshme; E. B., 22 vjeç, E. B., 21 vjeç dhe Ç. G.,22 vjeç, banues në Kosovë.

Ata akuzohen për tubim të paligjshëm. Ndërkohë policia ka shoqëruar në komisariat dhe 30 persona të tjerë pjesmarrës.

Qytetarët e kësaj zone prej disa javësh po protestojnë kundër ndërtimit të HEC-eve, në Thirrë të Mirditës.

Më 6 prill, prokuroria nisi hetimin për ndërtimin e HEC-eve në këtë zonë.

Banorët u shprehën se kompania ka fallsifikuar nënshkrimet e tyre, dhe se ky ndërtim lë pa ujë fshatrat Thirrë dhe Fag.

 

Lajme te ngjashme