Arrestohet pasi mbajti mbyllur familjen për 6 vite në Tiranë

Nga Exit News
Arrestohet pasi mbajti mbyllur familjen për 6 vite në Tiranë

Një 52-vjeçar është arrestuar në Tiranë pasi ka mbajtur të mbyllur gruan dhe dy fëmijët e tij në një shtëpi pa ujë dhe energji elektrike deri në gjashtë vjet, ndërsa i dhunonte fizikisht dhe emocionalisht.

Në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, Drejtoria e Antiterrorizmit bastisi shtëpinë pas raportimeve nga fqinjët e shqetësuar. Specialistët e antiterrorizmit kishin marrë gjithashtu informacione se ai ishte radikal në besimet e tij fetare.

Në njoftimin e policisë thuhet: “Për shkak të bindjeve të tij radikale, ai ka mbajtur të mbyllur gruan dhe fëmijët e mitur për më shumë se gjashtë vjet dhe i ka abuzuar sistematikisht me ta… në pronë u gjetën dy mjete prerëse, thika dhe municione ushtarake”.

Sipas autoriteteve, ai ishte dënuar më parë për armëmbajtje pa leje.

Burri dyshohet se kishte mbajtur të mbyllur gruan dhe fëmijët e tij deri në gjashtë vjet, madje duke refuzuar t’i lejonte fëmijët të ndiqnin shkollën. Ai i kërcënonte rregullisht me armë dhe madje i bllokonte xhamat për t’i penguar të shikonin jashtë.

Fqinjët thanë për mediat se kur u shkatërrua shtëpia e mëparshme e familjes, burri u bë i paqëndrueshëm mendor dhe kërcënoi të hidhej nga maja e një ndërtese deri në vdekje. Që atëherë, ata u izoluan, ku vetëm ai u pa duke ardhur e duke shkuar nga prona e dytë, e cila gjithashtu është e ndërtuar në mënyrë të paligjshme dhe nuk ka asnjë lidhje uji dhe rryme.

Ata thanë se burri shkonte vetëm për në punë ndonjëherë dhe për të marrë pjesë në namazin e së Premtes në xhami, e cila gjithashtu u sillte atyre ushqim herë pas here.

Pas ndërhyrjes së policisë, gruaja dhe fëmijët e saj janë dërguar në qendrën e rehabilitimit, ndërsa i akuzuari ndodhet në paraburgim.

EU funded RDN

Ky artikull është realizuar me mbështetjen financiare të Bashkimit Evropian, në kuadër të Projektit “Reporting Diversity Network 2.0”, nën skemën e mbështetjes së granteve të vogla.

Përmbajtja e tij është përgjegjësi e vetme e “New Policy Group” dhe, si e tillë, nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e Bashkimit Evropian apo të Rrjetit të Raportimit të Diversitetit 2.0.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>