Arrestohet pronari i një hoteli, strehoi klandestinët e kapur në Vjosë

Nga Exit News
Arrestohet pronari i një hoteli, strehoi klandestinët e kapur në Vjosë

Policia e Vlorës arrestoi, mesnatën e së dielës, një 63-vjeçar, i dyshuar se ka strehuar disa prej klandestinëve të kapur në Vjosë, në hotelin e tij.

63-vjeçari përdorte hotelin e tij për të strehuar klandestinë dhe nga klandestinët e kapur në 8 janar, kishte strehuar 9 prej tyre.

Hetimet për të arrestuarin po bëhen nga Prokuroria e Vlorës. Akuza që rëndon fillimish mbi të është ajo e dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm kufiri, kryer në bashkëpunim.

Mbrëmjen e 8 janarit, një gomone me 50 migrantë nga vendet e treta u kap në grykëderdhjen e lumit Vjosë.

50 klandestinë po përpiqeshin të kalonin në Itali duke rrezikuar jetën në kushte atmosferike të papërshatshme për të udhëtuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>