Asnjë i arrestuar për 13 milionë euro pasuri sekuestruar nga policia

Nga Gerard Gega
Asnjë i arrestuar për 13 milionë euro pasuri sekuestruar nga policia

Policia njoftoi sot sekuestrimin e rreth 13 milionë eurove pasuri të bëra përmes aktivitetit kriminal, por nuk saktësoi nëse kishte mundur të arrestonte pronarët e tyre.

Në dy aksione të ndryshme të koduara “Dentisti” dhe “Furtuna” policia tha se kishte sekuestruar pasuri me vlerë 750 mijë euro në Durrës dhe rreth 12 milionë euro në Fier, Tiranë e Korçë.

Pasurinë prej rreth 750 mijë eurosh policia e lidhi me italianin Ferdinando Muollo (56 vjeç), i dënuar me 8 vite burg si pjesëtar i klaneve mafioze të Camorras në Napoli.

Muollo ishte pronar i një kompanie importi medikamentesh dhe pajisjesh dentare, të hapur në Tiranë që prej vitit 2012. Ai zotëronte 5 apartamente, 13 garazhe, 1 makinë dhe rreth 10 mijë euro llogari bankare në Durrës.

Sipas policisë italiani kishte leje qëndrimi në Shqipëri, megjithatë në njoftimin e shpërndarë për media nuk saktësohej nëse Muollo ishte arrestuar apo jo.

E njëjta gjë u vu re edhe në rastin e aksionit “Furtuna” në Fier. Policia tha se kishte sekuestruar pasuri me vlerë rreth 12 milionë euro që i përkiste Arjan Shanajt dhe familjarëve të tij.

Pronat ishin 1 hotel, 2 vila, 3 apartamente, 4 garazhe, rreth 9 mijë metra katrorë tokë, 20 mijë euro llogari bankare dhe 3 kompani ndërtimi dhe tregtimi gazi, të cilat ushtronin aktivitet në Fier, Durrës, Tiranë dhe Korçë.

LEXO  Ministri Xhafaj inkurajon policinë të shkelë ligjin

Në njoftimin e policisë nuk thuhet nëse Shanaj u arrestua, por kuptohet se ai i ka shpëtuar disa herë autoriteteve, si për shembull në vitin 2014 kur u arrestua “për armëmbajtje pa leje”, apo në vitin 2016 kur “u shpall në kërkim për kanosje” në Ishull Lezhë.

Shanaj, në njoftimin e policisë thuhet se, në vitin 2017 ishte kapur nga policia greke me 20 kilogramë kokainë dhe se prej vitesh ishte nën vëzhgim për trafikim nga Turqia në Shqipëri.

Lajme te ngjashme