Austria nis vaksinimin me AstraZeneca për personat mbi 65 vjeç

Nga Exit News
Austria nis vaksinimin me AstraZeneca për personat mbi 65 vjeç

Austria nisi vaksinimin me AstraZeneca të martën për personat mbi 65 vjec.

Fillimisht vendi ngriti pretendime për mungesë të dhënash në lidhje me efikasitetin e vaksinës për të moshuarit.

Para qeverisë austriake ishte ajo franceze që i dha dritën jeshile AstraZenecas.

“Aktualisht, bëhet fjalë për shpejtësi dhe ne e dimë që vaksina AstraZeneca është gjithashtu efikase midis personave të moshuar”, tha për gazetarët Michael Binder, drejtori mjekësor i Shoqatës së Spitalit të Vjenës.

Të martën qeveria e Austrisë njoftoi se “një shpërthim i variantit afrikano-jugor i COVID-19 në provincën Tirol do të luftohet nëpërmjet një vaksinimi masiv”.

Vendet në të gjithë BE-në fillimisht e kishin kufizuar vaksinën në grupmoshat më të reja për shkak të shqetësimeve mbi mungesën e të dhënave që vërtetojnë efikasitetin e saj në grupet e vjetra.

Në fund të janarit presidenti presidenti francez Emmanuel Macron iu referua vaksinës si  “pothuajse joefektive” për njerëzit e moshuar, dhe u kritikua nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>