Avokatët e ish-krerëve të UÇK-së kërkojnë listë paraprake të dëshmitarëve

Nga Exit News
Avokatët e ish-krerëve të UÇK-së kërkojnë listë paraprake të dëshmitarëve

Avokatët e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi kanë kërkuar nga Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) një listë paraprake të dëshmitarëve, dëshmitë e të cilëve synon t’i përdorë në procesin ndaj ish-udhëheqësve të UÇK-së.

Avokati i Thaçit, Luka Mishetiç bëri kërkesën që ZPS-ja të listojë dëshmitarët që dëshiron të thërrasë që të japin dëshminë e tyre në sallën e gjyqit dhe ata që nuk do t’i thërrasë në sallë për të dëshmuar. Kjo kërkesë u mbështet edhe nga avokatët e Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit.

Prokurorja e ZPS-së tha se lista paraprake e dëshmitarëve publikohet në rrethana shumë të veçanta, me udhëzime shumë të rrepta.

“Nuk jemi në ato rrethana. Kjo nuk është rrethanë të cilën e shohim në procesin tonë”, tha prokurorja.

ZPS-ja argumentoi se ka nisur nxjerrjen e materialeve dhe do të vazhdojë të bëjë një gjë të tillë për të gjithë dëshmitarët, duke argumentuar se prokuroria do të mbështesë të gjithë rastin e saj në dëshmitarët që ka, pavarësisht nëse ata do të thirren në sallën e gjyqit për të dëshmuar.

Mbrojtja e ish-krerëve të UÇK-së kritikoi Zyrën e Prokurorin e Specializuar për zvarritjen e nxjerrjes së materialeve dhe ndryshimin e afatit për dorëzimin e materialeve dhe masave mbrojtëse.

Në Dhomën e Specializuar në Hagë më 21 korrik u mbajt konferenca e gjashtë statusore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Në këtë konferencë, Prokuroria tregon çfarë lloj provash disponon.

Në fund të saj, gjykatësi Guillou propozoi që konferenca e radhës të mbahet më 13 apo 14 shtator dhe mbrojtja nuk pati kundërshti për këto data.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>