Avokati i Popullit i BE nis hetimet presidenten e KE, Ursula Von Der Leyen

Nga Exit News
Avokati i Popullit i BE nis hetimet presidenten e KE, Ursula Von Der Leyen

Avokati i Popullit i BE-së do të vazhdojë të hetojë presidenten e KE-së, Ursula Von Der Leyen për shfaqjen e saj në një video promovuese para zgjedhore të kandidatit kroat të Partisë Bashkimi Demokrat. Avokati i Popullit e quajti këtë një veprim ekstremisht të debatueshëm, raporton Politico.eu.

Avokatja e Popullit e nisi hetimin pas shqetësimeve të dërguara nga një organizatë joqeveritae The Good Lobby dhe një shoqatë tjetër, tek Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian.

Von Der Leyen dhe zëvendës kryetarja e Komisionit Evropian Dubravka Suica u shfaqën në videon para zgjedhore të HDZ, e cila u transmetua përpara zgjedhjeve parlamentare në Kroaci, dhe mbështeste Kryeministrin Andrej Plenkovic.

Ankesa e dërguar nga organizata The Good lobby deklaroi se Von Der Leyen shkeli rregulloren e KE-së, e cila ndalon rreptësisht ndërhyrjen në politikat kombëtare, përveç rasteve të veçanta. Çfarë e përkeqëson më shumë situatën, është se kjo e vendos çdo gjë në pikëpyetje, sepse roli i saj është të monitorojë dhe sigurojë përmbushjen e rregullores.

 “Shqetësimi juaj është i mirë bazuar. Është e paqartë se kë duhet të lajmërojë Presidentja se kush do të garojë një një fushatë zgjedhore në një vend. Ndoshta nevojitet hartimi I një rregulloreje të re të sjellje vetëm për postin e presidentit të KE-së”, tha Avokatja e Popullit në një letër adresuar organizatës kroate.”

Ajo tha se pranimi nga ana e KE-së së shfaqjes së presidentes në një video politike ishte gabim dhe premtoi se një procedurë e duhur do të nisë, në mënyrë që gabime të tilla të mos ndodhin më.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>